Türk-İş’ten 81 ilde eylem: Kölelik yasasına hayır

Post date:

Author:

Category:

Türk-İş, Meclis’e iktidar tarafından sunulan ve kıdem tazminat hakkını gasp eden tasarıya karşı eylem yaptı. Tüm Türkiye’de ortak yapılan açıklamada ‘Yapamayacaksınız, yaptırmayacağız’ denildi

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri süren torba yasaya dair 81 ilde, Bölge ve İl Temsilcilikleri önünde basın açıklaması yaptı.

Çankaya Tuna Caddesi’nde bulunan Türk-İş Genel Merkezi önünde de yapılan açıklamada, “Kıdeme uzanan eller kırılsın”, “Kölelik yasasına hayır” dövizleri taşındı.

Buradaki açıklamayı Türk-İş Ankara temsilcisi Nihat Zengin yaptı. Zengin, torba yasa kanun taslağının “istihdam paketi” değil güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketi olduğunu ifade etti.

Yaptırmayacağız

İşsizlik Sigortası Fonu’nun işveren teşvik fonuna dönüştüğünü söyleyen Zengin, “Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin Sömürüsüne bırakılmaktadır. Türk-İş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir. Salgın koşullan fırsata dönüştürülmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır: Yapamayacaksınız, yaptırmayacağız” diye belirtti.

Adana

Türk İş 4’üncü Bölge Temsilciliği, TBMM Plan Bütçe Komisyon’unda görüşülmeye devam eden güvencesiz, esnek ve kuralsız çalışmayı ön gören torba kanun taslağına karşı basın açıklaması gerçekleştirdi. Bayrak Parkı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Türk İş 4’üncü Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, hazırlanan ortak metni okudu.

Mersin

Türk-İş Mersin Temsilciliği de konuya dair sendika binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya konfederasyona bağlı sendika üyeleri katıldı. “Kölelik yasasına hayır” pankartının açıldığı açıklamada, “İşçiler el ele genel greve” ve  “Ankara, Ankara duya ayak seslerini, bu gelen işçilerin sesi” sloganları attı. Açıklamada konuşan Türk-İş Mersin İl Temsilcisi İrfan Gültekin, konfederasyonları tarafından hazırlanan ortak metni okudu.

Diyarbakır

Türk-İş 7’inci Bölge Temsilciliği, Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesindeki Bölge Temsilciliği önünde, sendika temsilcileriyle açıklama yaptı. Bölge Temsilcisi Bahri Zülküf Karakoç, Meclis’ten geçen torba yasanın yıllardan beri karşı durdukları esnekleşme ve güvencesizleştirmeyi tekrar gündeme getirdiğini ifade etti.

“İstihdam paketi” adı altında kamuoyuna sunulan düzenlemenin uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketi olduğunu dile getiren Karakoç, 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere “istihdam kolaylığı sağlayacağı” iddia edilen düzenlemenin belirli iş sözleşmelerinin yaygınlaşması, kıdem tazminatı gibi işçilerin güvencelerini ve çalışma barışını ortadan kaldırarak sendikal yaşamı alt üst olmasına neden olacağını kaydetti. Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazlarsa hem kendileri hem de çocuklarına büyük kötülük yapacaklarını ifade eden Karakoç, “İşverenlerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR