Türk pilotların F-35 eğitimlerine son verildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD ile Türkiye arasında S-400 gerilimine ilişkin Washington’un tepkileri somutlaştı. Daha önce Türkiye’ye yapılan çok sayıda uyarının ardından Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre, F-35 eğitimleri durduruldu.

Pentagon sözcüsü Mike Andrews, “Bakanlığımız Luke Hava Üssü’ndeki Türk pilotların artık uçmadığının farkında” dedi.

Andrews, “Türkiye’nin politikasında değişiklik olmadığı sürece, F-35 programına katılımının kademeli olarak sonlandırılması için Türk müttefiklerimizle yakın çalışmaya devam edeceğiz” diye ekledi.

Başka bir ABD’li yetkili, Reuters’a yaptığı açıklamada Luke Hava Üssü’nde bir komutanın geçen hafta Türk pilotların ve bakım ekibinin eğitimini güvenlik nedeniyle durdurma kararı aldığını bildirdi.

Ancak Florida’daki Eglin Hava Üssü’nde Türk bakım personeline bazı eğitimlerin verilmeye devam edildiği ifade edildi.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği bir mektupta, Ankara’nın Moskova’dan S-400 füze savunma sistemlerini satın almaktan vazgeçmemesi halinde atılacak “ciddi adımlar” atacakları uyarısında bulunmuştu.

ABD yönetimi, Türkiye’nin F-35 programına katılımının 31 Temmuz tarihi itibariyle sona erdirileceğini belirtirken, F-35 eğitimi görmekte olan dördü pilot 42 kişilik askeri personelin de aynı tarihe kadar ABD’den ayrılmak zorunda kalacağı vurgulanmıştı.

Aynı mektupta, Türk askerlerinin Arizona ve Florida’da eğitim görmekte oldukları hava üslerine girişlerinin de yasaklanacağı ifade edilmişti.

ABD’nin Lockheed Martin şirketi tarafından üretilen F-35 savaş uçaklarının bazı parçaları Türkiye’den tedarik ediliyor. Nisan ayı başında Amerikalı yetkililer, Türk mevkidaşlarını F-35 savaş uçakları projesi ile bağlantılı ekipman teslimatının durdurulduğu yönünde haberdar etmişti. Amerikalı kaynaklar, bundan sonraki eğitim teçhizatının ve F-35 bağlantılı bütün materyallerin sevkiyatının iptal edildiğini açıklamışlardı.

ABD ve F-35 savaş uçağına sahip diğer NATO müttefikleri, S-400 konusunda endişeliler. Özellikle Rusya’nın, S-400 füze savunma sistemi ile F-35’leri nasıl tespit ve takip edebileceğini öğrenmesinden ve bu uçakların gelecekte Rus yapımı silahlara karşı daha savunmasız hale gelmesinden endişe duyuyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR