Türkiye heyet talep etti

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Vize krizi sonrası ABD’den bir heyetin Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Erdoğan ise, Bass’ı hedef almaya devam ediyor: ‘Kendini bilmez elçi’ ve YPG’ye verilen silahlardan Trump’ın haberi olmadığını iddia ediyor: ‘Başkan’a sordum olur mu öyle şey dedi’

ABD ve Türkiye arasında Erdoğan’ın korumalarının tutuklanması ile başlayan ve ABD’nin vize kararı ile tırmanan gerginlik, heyetlerle aşılmaya çalışılıyor. Vize kararı ile ilgili AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ABD Büyükelçisi John Bass’ı hedef almasının ardından, ABD’nin ‘vize kararını biz aldık’ açıklamasına karşın Erdoğan, dünkü konuşmasında yine Büyükelçi’yi hedef aldı. AKP kurmayları krizi ‘yumuşatmaya’ yönelik açıklamalar yaparken, ABD’den de bir heyetin önümüzdeki hafta Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

ABD’den heyet geliyor

NTV’nin, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı bilgilere göre, vize kriziyle başlayan gelişmeleri görüşmek için önümüzdeki hafta ABD’den bir heyet Türkiye’ye geliyor. Heyete Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Johnathan Cohen başkanlık edecek. Krizin çözümü için Türkiye’nin ABD’ye ortak bir komisyon kurulmasını teklif ettiği belirtildi.

‘Kendini bilmez elçi’

Saray’ında valiler ile bir araya gelen Erdoğan, ABD’nin ‘kararı biz aldık’ açıklamasına rağmen, konuşmasında yine Bass’ı heddef aldı: “ABD’nin, stratejik ortağını kendini bilmez büyükelçiye feda etmesi kabul edilemez. Çok açık, net konuşuyorum, bu olayı ortaya çıkaran buradaki bir büyükelçidir. Biz bir kabile devleti değiliz. Biz Türkiye Cumhuriyeti devletiyiz, bunu kabul edeceksiniz.”

Trump’ın haberi yokmuş

ABD’nin YPG’ye verdiği silahlardan ABD Başkanı Donald Trump’ın haberinin olmadığını ileri süren Erdoğan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Biz sizden paramızla silah istediğimiz zaman ‘kongre’ diyorsun ama terör örgütüne üç beş kuruş para dahi almadan gelip silahı ücretsiz olarak veriyorsun. Sayın Başkan’a (Trump) sordum, bundan haberiniz var mı? Olur mu öyle şey, dedi. Ülkemiz, tıpkı pençeleri sökülmüş bir aslan gibi ehlileştirilmek, boyunduruk altına alınmak isteniyor.”

Şimşek: Abartılmış

Erdoğan’ın yüksek tondan yaptığı açıklamaların aksine, AKP kurmaylarının tonu ise daha düşük. Vize krizi sonrası mevkidaşı Rex Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ilk kez telefonda görüştü. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada tutuklanan iki konsolosluk çalışanı konusunda, Türk hükümetine kanıt sunma çağrısında bulunduğu belirtildi. Washington’da bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de vize krizine dair yaptığı açıklamada, vize konusunun fazla “abartılmış” olduğunu ancak geçici bir anlaşmazlık olduğunu vurguladı.

Mattis: Operasyonları etkilemedi

Florida’ya giderken gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Savunma Bakanı James Mattis ise, “Kriz askeri operasyonları etkilemedi. Türkiye ve ABD yakın çalışmaya devam edecek” açıklamasında bulundu. Mattis “İncirlik tamamen açık. Kuzey Irak, Kuzey Suriye ve Türkiye’nin güneyinde operasyonlarımız olduğu için hava kuvvetlerimiz birbiriyle konuşuyor” ifadelerini kullandı. Tutuklu ABD İstanbul Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un ise bugün avukatıyla görüşmesi bekleniyor.

Krizin maliyeti 63 milyar lira

Öte yandan CHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısında ABD ile Türkiye arasındaki vize krizinin ekonomik ve siyasi sonuçları masaya yatırıldı. CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’nun MYK’ya sunduğu rapora göre, krizin 1 gecedeki maliyeti yaklaşık 63 milyar lira oldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR