Türkiye-İsrail işbirliği artıyor

2009 yılında Davos zirvesindeki “one minute” ve bir yıl sonra yaşanan Mavi Marmara krizinin ardından 6 yıllık bir diplomatik kriz yaşayan Türkiye ile İsrail, “savunma ve askeri işbirliği”ni arttırıyor.

İsrail ile normalleşme sürecine dair “havuz medyası”na bilgi veren bir Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, 6 yıllık kriz döneminde “iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2.5 milyar dolardan 5 milyar dolara çıktığını” söyledi.

İki ülke ilişkilerinde “ortak yarar”ın anahtar sözcük olduğunu vurgulayan yetkili, ilerleyen dönemde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da İsrail’i ziyaret edebileceğinikaydetti.

Filistin için de “insani yardımların” yapılacağını söyleyen yetkili, “özellikle enformasyon, bilişim, yazılım, teknoloji parkları gibi alanlarda İsrail’in tecrübesinden faydalanmak” istediklerini kaydetti.

Türkiye, Mavi Marmara saldırısından sonra İsrail’e karşı giriştiği tutumdan 28 Haziran 2016’da imzalanan anlaşma ile çark etmişti. Anlaşmaya göre; Mavi Marmara’da hayatını kaybedenler için tazminattan vazgeçilmiş ve İsrail’in Türkiye’deki bir derneğe 20 milyon dolar bağış yapacağı belirtilmişti. İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) duruma tepki göstermesine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Giderken bana mı sordunuz?” sözleriyle çıkışmıştı. Türkiye’de açılan Mavi Marmara davası ise daha sonra düşürülmüştü.

İSTANBUL

EN SON EKLENENLER