Türkiye sorunlu bir partner

Post date:

Author:

Category:

İstanbul’da yapılan NATOPA toplantısında, Türkiye’de yaşanan hukuksuzluğa NATO ülkelerinin sessiz kalmaması uyarısı yapıldı. Toplantıda konuşan Adalet Bakanı Bozdağ, kayyumları savunurken HDP’li Pir’in yaptığı konuşma sırasında ise canlı yayın kesildi

Avrupa ülkelerinden heyetler, Türkiye’ye gelerek temaslarda bulunmaya devam ediyor. HDP başta olmak üzere, Heyetin AKP’nin hedef aldığı kesimlerle yaptığı görüşmelerde, AKP siyasetinin Türkiye’ye kaybettirdiği konuşuluyor.

NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) toplantısı için Türkiye’de bulunan Almanya Yeşiller Partisi Milletvekili ve eski Almanya Çevre Bakanı Jürgen Trittin ile Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) NATOPA üyesi milletvekili Ziya Pir, Şişli Perisson Blue Hotel’de kahvaltıda bir araya geldi. Toplantıda Trittin ve Pir, Türkiye’deki siyasal gelişmelere dair basının sorularını yanıtladı. Trittin, Türkiye’nin NATO üyeliği için “NATO’nun demokrasi değerlerini yok eden bir NATO ortağıyla karşı karşıyayız” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’de siyasetçi ve gazetecilerin tutuklanmasına dair ise Trittin, “Farklı görüşleri olduğu için gazeteciler ve milletvekilleri tutuklanıyor” diye konuştu. Trittin, NATOPA toplantısında tüm ülkelerin Türkiye’ye yönelik eleştirilerini açık açık dile getirmesi gerektiğini belirtti. Türkiye’de yaşananlara dair Trittin, NATO içerisinde yer alan üye devletlerin yaşanan hukuksuzluklara karşı sessiz kalmaması gerektiğini söyledi.

‘Ordunun ilticası büyük sorun’

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in “NATO’da görevli bazı Türk ordu mensuplarının iltica başvurusu var” şeklindeki açıklamasına dair ise Trittin, “NATO üyesi bir ülkenin askerlerinin başka bir NATO üyesi üye ülkeye iltica başvurusu büyük bir sorundur” dedi. Trittin, Türkiye’nin sorunlu bir NATO partneri olduğunu söyledi. Türkiye ile Almanya arasında İncirlik Askeri Havaalanı üzerinde çıkan tartışmalara dair ise Trittin, “Türkiye, Almanya parlamentosunun İncirlik’te bulunan askerlerini ziyaret etme hakkını gasp etti” diye konuştu.

‘Türkiye’ye silah verilmemeli’

Trittin, bölge kentlerinde yaşanan sokağa çıkma yasaklarına dair ise “98-2005 yılları arasında Leopar Tank sevkiyatlarını Türkiye’ye satmayı durdurduk. Bir Leopar Tank hariç. O tank ise model olarak gönderilmişti. Biz iktidardan düştükten sonra bu politika değişti. Bir ülke kendi halkının bir kısmına karşı savaş veriyorsa o ülkeye silah verilmemelidir. Türkiye’ye silah sevkiyatı hemen durdurulmalıdır. Bu NATO için de geçerlidir” diye konuştu. HDP’li Ziya Pir ve HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy ise 3 gün boyunca farklı ülkelerin heyetleriyle bir araya gelecek. İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR