Türkiye, Suriye’den çıkmak için İran’dan yardım istedi iddiası

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türkiye’nin Kuzey Suriye’den çıkmak için İran’dan yardım istediği iddia edildi

El Mayadeen televizyonuna konuşan Suriye Meclisi Üyesi Halid El Abud, Kuzey Suriye’den çıkabilmek için Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan’ın İran’dan yardım istediğini söyledi.

Rusya’nın arabuluculuğuyla, Tükiye’nin Astana görüşmelerinde Bab kentini DAİŞ çeteleri ile anlaşmalı olarak Suriye rejimine bırakmayı kabul ettiği iddia edilmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Afrika gezisi dönüşünde uçaktaki gazetecilere söylediği “Fırat Kalkanı’nda daha derine inmemek lazım” sözleri, çekilme sinyali olarak yorumlanmıştı.

Çekilme hazırlıkları kapsamında Cerablûs, El Raî ve Ezaz bölgelerine Türkiye’den eğitilen ve “polis” adı verilen kişiler yerleştirilmiş ve bu kentlerdeki silahlı gruplar ise Bab sınırına kaydırılmıştı.

24 Ağustos 2016 tarihinde başlayan “Fırat Kalkanı” isimli operasyonda Türkiye, son aylarda Bab önlerinde ağır darbeler aldı ve zor günler yaşıyor.

Operasyonun başlamasından 3 gün önce, 21 Ağustos 2016 tarihinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın yardımcısının Şam’a giderek, operasyon hakkında Esad yönetimine bilgi verdiği basına yansımıştı.

Türkiye, son dönemlerde Kürt karşıtlığı temelinde Şam yönetimiyle uzlaşma çabalarını hızlandırdı. Türkiye’nin İran ve Rusya üzerinden Esad yönetimi ile anlaşmaya çalıştığı konuşuluyor.

Astana görüşmelerinden istenen verimin alınmamasının ardından Rusya, Türkiye ve İran 6 Şubat günü bir kez daha Astana’da bir araya gelecek. HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR