Türkiye tamamen kapanıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de alınan yeni korona tedbirlerini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, 29 Nisan saat 19.00’dan 17 Mayıs saat 05.00’e’a kadar “tam kapanma” tedbirlerinin uygulanacağını duyurdu.

Bu süre boyunca kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni tedbirler şu şekilde:

– İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecek.

– Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek.

– Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecek.

– Anaokulu, kreş, 8’inci ve 12’nci sınıflar dâhil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek.

– Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecek.

5 bin vaka hedefi

Erdoğan, hedeflenen sonuca ulaşılabilmesi için “kuralların en sıkı şekilde uygulanacağını ve tedbirlerin istismarına izin verilmeyeceğini” belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa’nın açılma sürecine girdiği bir dönemde, bizim geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmeliyiz. Aksi takdirde, turizmden ticarete ve eğitime kadar her alanda ağır bir faturayla karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz olacaktır” diye konuştu.

DW/CÖ,TY

© Deutsche Welle Türkçe

TTB: Aşılı vakaların sayısı artıyor

TTB’nin aile hekimleriyle Mart ve Nisan aylarında yaptığı anketler, aşılananlar arasında da Covid-19 geçirenlerin sayısının arttığını ortaya koydu. TTB, aşılama hızının artırılmasını talep etti. 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR