Türkiye ziyareti için iki yüzlüce dendi

Post date:

Author:

Category:

İngiltere Başbakanı Theresa May’ın Türkiye’ye gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaretinde Türkiye ile savaş uçağının yapımı için anlaşma yapması dikkat çekti. May’ın Türkiye ziyareti ve yaptığı anlaşmalar, İngiliz basınında geniş yer buldu. Ziyarette, İngiltere’nin Brexit sonrasında Türkiye ile ticaret anlaşmasına vurgu yapılırken, Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ve demokrasi endişesinin bu anlaşmaların gölgesinde kaldığı yorumu yapıldı.

BBC: May, Türkiye – İngiltere ticari ilişkilerinin artırılacağını söyledi

Telegraph: Başbakan May, İngiltere’nin AB’den ayrılmasından sonra yeni ticaret anlaşmalarını hazırlamak için Türkiye’ye gitti.

Guardian: Başbakan May ve Cumhurbaşkanı Erdoğan 100 milyon Sterlin tutarında savaş uçağı anlaşması imzaladı. Downing Street bu anlaşmayla, Türkiye’nin İngiltere için önde gelen savunma ortağı olmasını umut ediyor. Guardian, Erdoğan’ın giderek artan otoriter yönetimi ve insan hakları konusunda ihlallere karşın Başbakanlık Sözcüsü insan hakları ve ticaretin birbirinden ayrı iki konu olduğunu yazdı.

Daily Mail: Başbakan May, bugün Türkiye ile 100 milyon Sterlinlik savaş jeti anlaşması imzaladı.

Independent: Türkiye’nin insan hakları ihlalleri ticaret anlaşmasının gölgesinde kaldı.

‘Fırsatçı ve ikiyüzlü’

The Independent gazetesinin Ortadoğu uzmanı yazarı Patrick Cockburn, İngiltere Başbakanı Theresa May’ın Türkiye ziyaretini, tutuklu vekilleri ve başkanlığı öngören anayasa değişiklik referandumunu yazdı. Türkiye’yi ziyaret eden İngiltere Başbakanı Theresa May’e ağır eleştiriler yönelten Cockburn, May’ın Türkiye’ye Brexit sonrası ticaret ortaklığı için geldiğine dikkat çekti. Cockburn, “Erdoğan’la görüşmeler, Türkiye’de demokrasinin yok edilmesine destek olarak görülecek. Erdoğan Türkiye demokrasisinin yerine, 1960’lar ve 70’lerde Latin Amerika’da görülenler kadar diktatöryal ve baskıcı bir başkanlık sistemi getiriyor” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR