Türkiye’deki İşkence vakaları BM İnsan Hakları konseyinde

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

BM İnsan Hakları oturumlarında Türkiye’deki işkence vakaları anlatıldı. Türkiye kendini ‘Onlar FETÖ’cü ve PKK üyesi’ diye savunurken üye devletler ve sivil toplum örgütleri ‘kime karşı ve hangi amaçla olursa olsun işkencenin hiçbir koşul altında ve hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini’ söyleyerek Türkiye’yi sert bir dille eleştirdi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi 37. İnsan Hakları Oturumları İsviçre’nin Cenevre kentinde devam ediyor. Oturumlarda bugün BM İşkenceye Karşı Raportör Nils Melzer, Türkiye ile ilgili işkence raporunu sundu. Türkiye’de artan işkence olaylarına dikkat çeken Melzer, Türkiye’ye yaptığı ziyaret sonrası işkence olaylarının daha da arttığını belirterek raporun daha çok Türkiye yaptığı ziyaret esnasında yapılan gözlem ve tanık anlatımlarından oluştuğunu hatırlattı. Türkiye’de işkence vakalarının araştırılmadığını ve soruşturmaların da OHAL yasaları gerekçe gösterilerek takipsizlikle sonuçlandırıldığını belirten Melzer, Türkiye’ye uluslararası insan hakları sözleşmelerine uyması çağrısında bulundu.
Türkiye ise yaptığı savunmada işkence iddialarını reddederek, Türkiye’nin FETÖ ve PKK ile mücadele ettiğini savundu. Konsey’e FETÖ şeması da sunan ve işkence olaylarından ziyade işkenceye uğrayanların gözaltına alınma ve tutuklanma nedenleri üzerinden savunma yapan Türkiye, Melzer’in görüştüğü kişilerin terörist olduğunu ileri sürdü. Raporun okunmasının ardından devletler ve sivil toplum kuruluşları sırayla söz alarak görüşlerini bildirdi. Türkiye’yi isim vererek eleştiren ABD, Türkiye’yi insan haklarına saygı duyurmaya çağırırken birçok devlet işkenceye karşı imzalanan uluslararası anlaşmalara dikkat çekti.
Devletlerden sonra söz hakkı alan sivil toplum örgütü temsilcileri de Türkiye’yi sert bir dille eleştirdi. Article 19 ve Uluslararası PEN KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı muhabiri Nedim Türfent’in durumuna dikkat çekerek, Türfent’in derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Türfent davasının Türkiye’nin güneydoğusunda hükümetin uyguladığı şiddet politikası ile Özel Raportör Melzer’in raporunda dile getirdiği durumların özeti olduğuna dikkat çeken Article 19 ve Uluslararası PEN adına açıklamayı okuyan Andrew Smith, Türkiye’de keyfi olarak tutuklanan tüm gazetecilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.
Daha sonra söz alan Dünya İşkenceye Karşı Organizasyon (OMCT) , Af Örgütü ve Hukukçular Komisyonu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu Türkiye’de artan şiddet ve insan hakları ihlallerini eleştirerek, BM’nin daha aktif bir biçimde harekete geçmesini isterken Türkiye’ye işkenceye son vermesi çağrısında bulundu.
İnsan Hakları Oturumları 23 Mart’a kadar değişik konularda okunacak rapor ve tartışmalarla devam edecek.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR