Türkiye’den Yunanistan’a sert tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’daki Yüksek Mahkeme’nin 8 Türk askerinin iadesi ile ilgili mahkeme kararına sert tepki gösterdi. Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan yazılı bir açıklamada askerlerin “Türk yargısı önüne çıkmasına engel olan bu kararı protesto ediyoruz” denildi. Açıklamada “Yunanistan’ın terörle ve suçla mücadelede asgari gerekleri yerine getirmekten kaçındığı bir kez daha görülmüştür” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada Yunanistan’ın söz konusu kararla “darbecileri koruyan, kollayan bir ülke konumuna” düştüğü belirtildi. Yunan yargısının bu kararına karşı tüm hukuk yolları kullanılarak, suçluların iadesine ve yargılanmasına yönelik girişimlerin devam edeceği bildirildi.  Açıklamada “Siyasi saiklerle alındığı düşünülen bu kararın ikili ilişkilerimiz, terörle mücadele alanında işbirliğimiz ve diğer ikili/bölgesel konulardaki müşterek çalışmalarımız üzerindeki etkileri de kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır” ifadelerine yer verildi.

.

Griechenland Türkische Soldaten in Alexandroupoli (picture-alliance/AA/A. Mehmet)

Yüksek Mahkeme’nin kararı

Yunanistan’da Yüksek Mahkeme, Türkiye’nin 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası Yunanistan’a sığınan 8 Türk askerine yönelik iade talebini reddetmişti.

Mahkemenin kararını açıklayan yargıç Giorgos Sakkas, ‘askerlerin Türkiye’ye iade edilme durumlarında adil yargılanma olasılıklarının düşük olduğunu” ifade etmişti. Yetkili Başsavcı Nikos Pantelis ‘Türkiye’nin askerlerin adil yargılanmasına yönelik bir garanti vermediği ve sekiz askerin güvenliğinin tehlikede olabileceği’ gerekçesi ile askerlerin iade edilmemelerini talep etmişti.

Askerler hakkında gıyabi tutuklama kararı

Diğer yandan Anadolu Ajansı’nın haberine göre firari sekiz asker hakkında Türkiye’de tutuklama kararı çıkarıldı. Haberde, şüphelilerin kırmızı bültenle aranması için Adalet Bakanlığı aracılığıyla Interpol’e yazı yazılmasına da karar verildiği belirtildi.

Başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimi sonrasında bir helikopterle Yunanistan’a kaçan askerler iltica talebinde bulunmuştu. Askerlerin iltica talebi eylül ayında reddedilmişti. Atina’da görülen davalarda üç askerin Türkiye’ye iade edilmesine karar verilmiş, beş askerin ise iadesi reddedilmişti. Bunun üzerine askerler temyize gitmiş ve dava Atina’daki Yüksek Mahkeme’ye intikal etmişti.

©Deutsche Welle Türkçe

AP/RTRD/GA/BD

 

EN SON EKLENENLER