‘Türkiye’nin aydınlığı için herkesin adalet yürüyüşüne katılmalı’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Mersin’de “Adalet nöbeti”nde konuşan CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, Türkiye’nin yeniden aydınlığa kavuşabilmesi için herkesin adalet yürüyüşüne destek vermesi gerektiğini söyledi. İzmir’de de Emek ve Demokrasi Güçleri’nin başlattığı Adalet Nöbeti’nin 4’üncü gününde kadınlar için adalet istendi.

Adalet Yürüyüşü”ne destek vermek için CHP Mersin İl Örgütü tarafından başlatılan “adalet nöbeti” eylemi 17’nci gününü geride bıraktı. Kıbrıs Anıt başlatılan “Adalet nöbeti”ni CHP Erdemli İlçe Örgütü devraldı. Adalet nöbetinde bugünde CHP İl, İlçe yöneticileri yanı sıra Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri katılım sağladı.

CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, hak, hukuk ve barış için mücadele eden tek kişi kalsalar bile adalet nöbetini tutmaya devam edeceklerini söyledi. AKP’nin iktidarı boyunca adaleti, demokrasiyi ve insan haklarını yok saydığına dikkat çeken Özyiğit, onlarca insanın suçsuz şekilde tutuklanarak, cezaevlerine doldurulmasının ülkede adaletin ne kadar işlediğinin göstergesi olduğunu belirtti. Türkiye’nin karanlık bir süreçten geçtiğini aktaran Özyiğit, ülkenin tekrar aydınlığa kavuşması için herkesin yapılan adalet yürüyüşüne destek vermesi gerektiğine vurgu yaptı.

‘DEVLETİN GÖREVİ YAŞATMAKTIR’

İktidarın işi ve onuru için mücadele eden Nuriye Gökmen ve Semih Özakça’nın ölümüne seyirci kaldığını söyleyen Özyiğit, “Devlet olmanın ilkesi yurttaşını öldürmek değil yaşatmaktır. Devlet geleneğimizde insan yaşar ki devlet yaşasın anlayışı vardır. Kendi iktidarını kuran AKP hükümeti bu anlayışının tam tersini savunuyor” dedi.

İZMİR’DEKİ NÖBETTE KADINLAR İÇİN ADALET İSTENDİ

İzmir’de de Emek ve Demokrasi Güçleri’nin başlattığı “Adalet Nöbeti” 4’üncü gününde “Kadınlar için Adalet” çağrısı ile yapıldı. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde oturma eylemi ile başlayan eyleme Kadın örgütleri ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), yanı sıra çok sayıda yurttaş da destek verdi.
Grup adına açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Ebru Dinçer, kadınlar için neden adalet talebinde bulunduklarını şöyle sıraladı:
*Taciz, tecavüz ve çocuklara yönelik cinsel istismar davalarında suçlulara yeterli cezalar verilmeyerek, suçu ve suçluyu meşrulaştırdıkları için adalet istiyoruz.

*Eşitlik hakkımız ve kadınalar çalıştığı işsizlik var açıklamalarıyla işimizin, elimizden alınmaya çalışılmasına karşı adalet istiyoruz.

*Analar ağlamasın, bu ülkeye artık barış gelsin diye adalet istiyoruz.

* Bu şekilde yaşamak istemiyoruz. Mücadele ediyoruz. Direniyoruz. Adalet istiyoruz.

Diçer’in konuşması ardından İzmir Yenikapı tiyatrosu tiyatro oyunu ve oturma eylemi son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR