Türkiye’yi Avrupa’da zor günler bekliyor

Avrupa Konseyi’nin darbe girişiminden sonra yaşanan hak ihlallerini ve dokunulmazlıkların kaldırımasını yakından takip ettiğini belirten HDP Milletvekili Kerestecioğlu, HSYK’nin Uluslararası Yargıçlar Birliği’nden çıkarılabileceğine işaret etti

Avrupa Türkiye ve Kürdistan’da yaşanan ihlalleri gündemine aldı. HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün de aralarında bulunduğu HDP heyeti ile birlikte Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) oturumuna katılan HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Avrupa’da yaptıkları temasları anlattı. Avrupa Konseyi’nde Türkiye adına bir sunum gerçekleştiren HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Avrupa Konseyi’nin haziranda Türkiye raporu yayımladığını hatırlatarak, ileride de Türkiye’nin izlenebileceği emaresinin taşındığını belirtti.

HSYK Avrupa’dan dışlanıyor

Avrupa’daki sağ ve sol partilerden parlamenterlerin, “Biz hepimiz darbeye karşıyız. Fakat bu olanlar nedir?” dediklerini aktaran Kerestecioğlu, Konseydeki parlamenterlerin birçok akademisyenin soruşturulması, binlerce insanın işsiz kalması, basın ve ifade özgürlüğündeki ihlalleri ve milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması girişimini sert bir şekilde eleştirdiklerini vurguladı. Yargıçlar tarafından düzenlenen toplantıya da katıldığını dile getiren Kerestecioğlu, “Türkiye’de gözaltına alınan ve işten çıkarılan hakim ve savcılar gündeme geldi. Adli bir soruşturma olmamasından endişe duyduklarını dile getirdiler. Ayrıca HSYK’nin Uluslararası Yargıçlar Birliği’nden çıkarılmasının gündeme geleceği konuşuldu” diye kaydetti.

Hak ihlallerini dosyalıyorlar

İkinci toplantının ise basına yönelik baskılara ilişkin yapıldığını dile getiren Kerestecioğlu, “Orada da Uluslararası Af Örgütü’nün eski Türkiye sorumlusu vardı. Özellikle onun basın ve ifade özgürlüğü konusundaki basın kuruluşlarının kapatılması ve gazetecilerin işsiz kalması ve artık gerçekten bağımsız bir basının Türkiye’de olmamasına ilişkin açıklamaları söz konusuydu. Bizim düzenlediğimiz etkinlikte, özellikle Euretal MED NUÇE’nin Fransız şirket tarafından muhtemelen Türkiye ile anlaşmalı olarak yayının kesilmesi konuşuldu” şeklinde konuştu. Kerestecioğlu, Türkiye’de yaşanan hak ihlallerinin ardından konseyin tartışmalarından Türkiye’deki gelişmelerin yakından izleneceği sonucunun çıktığını söyledi. Venedik Komisyonu’nun geçtiğimiz günlerde Türkiye ile ilgili yayınladığı raporun önemli olduğunu hatırlatan Kerestecioğlu, raporların aynı zamanda Avrupa Konseyi’ne ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına da referans oluşturduğunu kaydetti.

Habibe Eren/ Ankara- Jinha

EN SON EKLENENLER