Tutuklamada seviye ‘duydum’da

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bingöl’de bir köye yapılan baskında tutuklanan 4 kişi hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. Gizli tanık “Kara”nın “Duydum” beyanları somut delil sayılan iddianamede, evde bulunan yeşil, sarı ve kırmızı renkler de suç unsuru olarak gösterildi.

Bingöl merkeze bağlı Ekinyolu (Simsor) köyünde 3 Nisan günü evlere yapılan baskınla gözaltına alınan ve daha sonra “Örgüte üye olmak” iddiasıyla tutuklanarak Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Hüseyin Morkoyun, Emrah Morkoyun, Vedat Morkoyun ve Ömer Koç isimli yurttaşlar hakkında hazırlanan iddianame Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Sarı, kırmızı ve yeşil renklerin “yasak” olarak tanımlandığı iddianamede, dikkat çeken önemli bir nokta ise yurttaşlar aleyhine ifade veren “Kara” kod adlı gizli tanığın beyanları oldu. Gizli tanık Kara’nın iddia ettiği olaylara tanık olmadığını sadece “Duydum” şeklindeki beyanları iddianamede somut delil olarak gösteriliyor.

Söz konusu “Kara” kod isimli gizli tanığın “duydum”lu beyanları doğrultusunda 10 kişi de tutuksuz olarak aynı dosyadan yargılanıyor.

GİZLİ TANIK ‘DUYMUŞ’

İddianamede, gizli tanık “Kara”nın somut delil olarak kabul edilen beyanlarına şöyle yer verildi: “Ömer Koç isimli şahıs Vedat Morkoyun isimli şahsın düğününe 4 örgüt mensubunu getirdiğini duydum. Hüseyin Morkoyun ile H.M, S.M ve A.Y’nin sürekli olarak yaylalarda örgüt mensuplarına erzak temin ettiklerini duydum. S.M’nin, oğlu E.M’yi örgüte destek için Kobane’ye gönderdiğini duydum. Örgüt mensuplarının gündüz saatlerinde sürekli olarak Ö.T ve H.M’nin çadırına gidip et yediklerini duydum.”

SARI, KIRMIZI VE YEŞİL SUÇ UNSURU SAYILDI

Yine baskın sırasında evde bulunan sarı, kırmızı ve yeşil renkteki puşi, saat, fotoğraf, örgü ipi ve benzeri eşyalar da suç unsuru olarak yer aldığı iddianamede, suç unsuru sayılan eşyalar şöyle sıralandı: “Şüpheli Hüseyin Morkoyun’un kendi adına açtığı facebook hesabında 18 Mart 2014 ve 14 Nisan tarihinde üzerinde sarı, kırmızı ve yeşil renkli zemin üzerinde ‘Amed Newroz 2011’ ibaresi bulunan duvar saati. Sarı, kırmızı ve yeşil renkte boncuklu kravat şeklinde malzeme. Bir adet sarı, kırmızı ve yeşil renkte şal. ‘Sevdam ateşi gibi Newroz’ yazılı sarı, kırmızı, yeşil renkte bulunan fotoğraf ele geçirildi.”

‘DUYDUM BEYANLARIYLA TUTUKLANDIK’

Skandal gerekçelerle tutuklandıklarına dikkat çeken Vedat Morkoyun, hazırlanan iddianameye, “Dosyada hiçbir somut delil yok. Bırakın somut, soyut bir şey de yok. Haksız yere aylardır tutukluyuz. Nerede görülmüş veya duyulmuş, bir gizli tanığın ‘duydum’ beyanlarının somut delil olarak kabul edilmiş. Tek delil olarak öne sürülen şey ise 3 yıl önce ‘örgüt mensuplarının’ düğünüme geldiği. Bunu iddia eden gizli tanık dalga geçercesine duyduğunu fakat görmediğini söylüyor. Bu mağduriyetimizin giderilmesi gerekir. 2014 Amed Newrozu’nda çekilen bir fotoğrafımdan dolayı 2 yıl 4 ay ceza almıştım. Bu politikalar Kürt halkı üzerinde uygulanan siyasi soykırım operasyonlarıdır. Buna benzer suçlardan binlerce Kürt bugün cezaevlerinde” sözleriyle tepki gösterdi.

‘RENKLERE KARŞI ALERJİLERİ VAR’

Sosyal medya hesabında sarı, kırmız ve yeşil renkli bir tişörtü paylaşması ile ev baskınında bulunan sarı, kırmızı ve yeşil renkli puşi, duvar saati, şal ile benzeri eşyaların suç unsuru sayılarak tutuklandığını belirten Hüseyin Morkoyun ise, tepkisini şöyle dile getirdi: “Öyle ise renkleri her alanda tamamen yasaklasınlar. Herkes bu durumu bilsin. Sarı, kırmızı ve yeşil renklerden dolayı ‘örgüt üyesi’ yapıldım. Bu nasıl oluyor anlamış değilim. Bu kararlar vicdanımızı yaralıyor. Bu durumu kamuoyu ve sivil toplum örgütleri tarafından iyi görülmeli. Sudan bahanelerle tutuklandık. Birilerinin renklere karşı alerjisi var herhalde.”

Selman Keleş – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR