Tutuklu barış aktivisti Vasilis hakkında yarım sayfalık iddianame

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yaklaşık 3 aydır tutuklu bulunan Barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı hakkında yarım sayfalık iddianame hazırlandı. Vasilis’in sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımlar “suç” olarak gösterildi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen bombardımanda yaşamını yitiren 34 yurttaşın aileleri ile dayanışmak için köye yerleştikten sonra 22 Nisan tarihinde tutuklanan Barış Aktivisti ve vicdani retçi Yannis Vasilis Yaylalı hakkında iddianame hazırlandı. Kendisi ile birlikte köye yerleşen vicdani retçi Meral Geylani, katliamda yaşamını yitirenlerin akrabaları olan Veli Encu ve Hatice Encu ile aynı dosyadan yargılanacak olan Yaylalı’nın iddianamesinde, sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlar suç delili olarak gösterildi.

SUÇLAMALAR KISMI İDDİANAMEDE KENDİSİNE AYRILAN BÖLÜM İLE EŞİT

Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 4 kişi hakkında hazırladığı ve Uludere Asliye Ceza Mahkemesine gönderdiği iddianamede Yaylalı’ya, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek”, “halk arasında korku ve panik yaratmak”, “suçu ve suçluyu övmek” ve “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçlamaları yöneltildi. Toplamda 4 sayfa olarak hazırlanan iddianamede Yaylalı’ya yarım sayfadan az bir bölüm ayrıldı.

İDDİANAMEDE SADECE SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINA YER VERİLDİ

Yine iddianamede Yaylalı’ya ayrılan bölümde sadece Roboski katliamı, HDP binalarına yapılan saldırılar ve Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yaptığı saldırılar hakkında farklı tarihlerde sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımlara yer verildi. İddianamede Yaylalı’nın hesapları üzerinden paylaştığı kaydedilen paylaşımlar ise şöyle, “Roboskili ailelerin ciğerine bir kere daha Türk hançeri sapladınız, bunu unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bir gün mutlaka bu yaptıklarınızı hatırlayacağız”, “İkiyüzlü İslamcı faşistler, TAK eylem yapsa dünyayı ayağa kaldırırlar, aynısını İŞİD çeteleri yapınca suspuslar, ahlakınız batsın e mi”, “Her yerde HDP binaları yakılıyor haberleri var, hiç vakit kaybetmeden bu İslami faşistlere karşı HDP ile dayanışmaya başlanmalı, bu faşist guruplara karşı etten duvar olunmalı” ve “Bu ülkenin askerinin Suriye’de ne işi var? Askerleri kim ölüme gönderiyor, neden o bataklıkta 14 yoksul asker hayatını kaybetti, tabii ki Kürtler dünyanın öbür ucunda olsa bu Türkler onları takip eder ve haklarını almasınlar diye her haltı yerler”.

Sadece beyanlar ve paylaşımların delil olarak sunulduğu davanın ilk duruşması ise 26 Ekim tarihinde Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

YANNİS VASİLİS YAYLALI KİMDİR?

Samsun Bafralı olan Yaylalı, 1994 yılında zorunlu olarak gittiği askerlik sırasında PKK ile çıkan bir çatışmada yaralanmış ve PKK tarafından alıkonulmuştu. 2 yıl 3 ay alıkonulan Yaylalı, bırakıldıktan sonra 3,5 ay boyunca hapishanede tutuldu.

Devletin ailesine “Rum olduğunuzu biliyoruz, bu olayı fazla kurcalamayın” demesi üzerine Rum olduğunu öğrenen İbrahim Yaylalı, mahkemeye başvurarak ismini Yannis Vasilis olarak değiştirdi. Roboski’de yaşanan katliamın ardından aileler ile dayanışmak amacıyla vicdani retçi Meral Geylani ile birlikte köye yerleşti. Birçok kez gözaltına alınıp serbest bırakılan Vasilis yaklaşık 3 aydır Elazığ 2 Nolu Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR