Tutuklular ‘güvenlik’ gerekçesiyle hücrede tutuluyormuş!

Post date:

Author:

Category:

Antalya’dan Denizli’ye sevk edilen tutukluların durumuna ilişkin hazırlanan raporda, tutukluların 17 Haziran’dan bu yana hücrede tutulduğu ve hasta tutukluların ilaçlarının dahi verilmediği belirtildi. Cezaevi yetkilileri ise yaşanan hak ihlallerini, “Tutuklular güvenlik gerekçesiyle tekli hücrede tutuluyor” diyerek savundu.

Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nden 17 Haziran’da Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen 20 tutuklunun darp edildiği ve hücrede tutulduklarına dair haberin kamuoyuna yansıması ardından Avukat Perihan Üge, cezaevini ziyaret ederek tutuklularla görüştü. Üge, daha sonra 4 Temmuz’da tutuklularla yaptığı görüşmeyi İnsan Hakları Derneği (İHD) adına raporlaştırdı.

Tutuklulara askeri nizamın dayatıldığı, uygulamaya karşı çıkanların ise darp edildiği belirtilen raporda, hükümlü kartlarına “Terör örgütü üyesi” yazıldığı, karşı çıkan tutukluların bu kez kartlarına “PKK” yazıldığı kaydedildi. Cezaevinde yapılan görüşmede bir tutuklunun, “Kameralarla arama yapmaya geldiklerinde oldukça nazik ve sakin davranıyorlar. Ancak kamerasız olduğu zaman ya da kameralardan uzak yerde sürekli darp ediyorlar” sözlerine yer verilen raporda, Antalya’dan sevk edilen tutukluların hala hücrede tutulduğu aktarıldı.

HASTA TUTUKLULARIN İLAÇLARI VERİLMİYOR

Raporda, Antalya Cezaevi’nde psikolojik rahatsızlığı nedeniyle tedavi olan İlhan Yükkol isimli tutuklunun hastalığı gereği yalnız kalmaması gerektiği halde hala hücrede tutulduğu ve ilaçlarının verilmediği ifade edildi. Yine kronik tüberküloz hastası olan Adnan Karataş isimli tutuklunun ilaçlarının verilmediği belirtilen raporda, Karataş’ın hastaneye sevkinin de yapılmadığı kaydedildi. Gözlerinden rahatsız olan Mehmet Yalçın isimli tutuklunun gözlüklerinin verilmediği ve doktor sevkinin yapılmadığı aktarılan raporda, aynı zamanda kitapların da verilmediği kaydedildi.

Antalya Cezaevi’nden Denizli Cezaevi’ne 19 siyasi tutuklunun yanı sıra 1 LGBTİ’nin de sevk edildiği ifade edilen raporda, LGBTİ bireyin kimliğinden dolayı aşağılandığına yer verildi.

TUTUKLULAR GÜVENLİK GEREKÇESİYLE HÜCREDEYMİŞ!

Raporda, son olarak tutukluların cezaevinde yaşanan hak ihlallerinin son bulması için kamuoyu ve insan hakları örgütlerine yaptığı duyarlılık çağrısına yer verildi. Raporda yer alan hak ihlalleri ile ilgili ulaştığımız cezaevi yetkilileri, “Tutuklular güvenlik gerekçesi ile tekli hücrede tutulmakta. Avukatların diğer iddiaları için Cumhur Başsavcılığı’na başvurulsun” diyerek tutukluların hala hücrede tutulduğunu doğruladı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR