Tütün üreticileri: Yeni torba yasa bizi toptan yok edecek!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yeni torba yasasıyla tütün üreticilerinin toptan açlığa mahkum edileceğini söyleyen çiftçiler, ‘Bu yasalarla, hapis cezası, para cezası verilecek. Aynı zamanda büyük şirketlerin önü açılıyor. Çiftçimiz eziliyor, tütün tamamen ortadan kaldırılmak isteniyor’ diyerek tepki gösterdi

Geçtiğimiz günlerde TBMM’ye getirilen torba yasa tasarısında yer alan makarron veya yaprak sigara kâğıdına ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün doldurarak satanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verileceği maddesi tütün üreticilerinin tepkisine neden oldu. Başta Semsûr (Adıyaman) ve İstanbul olmak üzere bir çok kentte protestolar gündeme gelirken, torba yasası ile tütüne getirilmek istenen yüksek vergi uygulamasına ve kısıtlamalara tepkiler dinmiyor. Tütün üreticileri, bu torba yasasıyla tütünün komple bitirilmek istendiğini vurguladı.

‘Ekmeğimizin peşindeyiz’

20 yıldır çiftçi olduğunu ve aynı zamanda tütün ticaretiyle uğraştığını belirten Turabi Bekçi, “yasalarla tütünün komple bitirilmek istendiğini” belirterek, “seslerini duyuruncaya kadar alanlarda mücadele edeceklerini” ifade etti. Bekçi, “Bize ‘teröre finans’ olduğumuz söyleniyor ama biz bu zamana kadar hiç bir yere finans olmadık, ekmeğimizin peşinde olduk. Yaptığımız işin kazançsız gelir olduğunu da söylüyorlar, bunları kabul etmiyoruz. Sadece çiftçiyiz ve ürettiğimiz ürünü satmanın derdindeyiz” ifadelerini kullandı.

Zengine yüzde 40, fakire yüzde 84 ÖTV…

Yetkililerden emeklerinin yasal bir düzenlemeye oturtulmasını isteyen Bekçi şöyle dedi: “Bugün zenginin içtiği purodan yüzde 40 ÖTV alınıyor ama tütüne yüzde 84 ÖTV konuluyor. Biz bu adaletsizliği kabul etmiyoruz. Tütünümüz zenginin içtiği puro gibi değerlendirilsin. Ayrıca küçük işletmelere izin verilsin. Yani bugün 20 trilyonu olan biri, işletme kurabilir ama 2 trilyonu olan işletme kuramıyor.”

‘Geçim Kaynağımız Tütündür’

Bir diğer tütün üreticisi Metin Akbal da, torba yasası ile önlerinin kapatıldığını belirterek, “haklarının ellerinden alındığını” vurgulayan Akbal, “Bu yasalarla, hapis cezası, para cezası verilecek. Aynı zamanda büyük şirketlerin önü açılıyor. Çiftçimiz eziliyor, tütün tamamen ortadan kaldırılmak isteniyor. Adıyaman, Bitlis, Diyarbakır, Batman, Muş gibi illerin geçim kaynağı tütündür. Tütün dışında herhangi bir şey yoktur. Bunu elinden aldığınız zaman halkımız yalnızlaşacak ve fakirleşecek” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR