Tuzluçayır’a mülteciler mi yerleştirilmek isteniyor?

Post date:

Author:

Category:

Alevi ve Kürt nüfusunun yoğun olduğu Tuzluçayır’da iptal edilen “cami-cemevi projesinin” inşaatına asılan ve üzerinde “Göçmen Sağlıklı Yaşam Merkezi” yazılan pano, “Tuzluçayır’a mülteciler mi yerleştirilmek isteniyor?” kaygısına neden oldu.

Ankara’nın Mamak ilçesi Tuzluçayır Mahallesinde Eylül 2013 yılında temeli atılan ve “FETÖ projesi” olarak ilişkilendirilen “cami-cemevi projesi” inşaatına “Sağlık Merkezi” yapılacağı duyurulmuştu. Mamak Belediyesi’nin üstlendiği inşaat alanına bir süre önce asılan ve üzerinde “Güney Kore Cumhuriyeti Devleti İşbirliği Çerçevesinde Güney Kore Hükumeti Tarafından Bu Alana Sağlıklı Yaşam Merkezi Yapılacaktır” yazılı pano dikkat çekti. Panonun yer alan yapılması planlanan binanın fotoğrafında ise “Göçmen Sağlıklı Yaşam Merkezi” ifadesi bulunuyor.

Mamak Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Rıza Kaplan, asılan panoya dair Mamak Belediyesi ve Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşme yaptıklarını söyledi. Görüşmelerden konuya dair sağlıklı bir yanıt alamadıklarını ifade eden Kaplan, şunları söyledi: “Kimse tam olarak ne olduğunu bilmiyor. 4 gün bu durumu araştırdık. Bir şey elde edemedik. Sadece öğrendiğimiz kadarıyla bu alana bir ‘Gençlik Merkezi’ yapılacakmış. Fakat ‘Gençlik Merkezi’ üzerinde bir göçmen ibaresi gördük. ‘Bu nedir’ diye sorduk. Söylenen Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü bir çalışma ve tabelada ‘Güney Kore Cumhuriyeti’ diye yazılıyor. Birçok belediye bürokratının bu işten haberdar olmadığını öğrendik, haberleri dahi yok. Bazı yetkililer oranın bir ‘Gençlik Merkezi’ olacağını söylüyor, bir başkası ise 3 ay içerisinde hastane projesinin faaliyete geçeceğini söyledi. Fakat buna ilişkin mecliste alınan bir karar ve bir proje değişikliği de yok.”

‘TUZLUÇAYIR HALKI YENİ GERGİNLİKLER İSTEMİYOR’

“Gençlik Merkezi” yapılacağı yönündeki söylentilerin Tuzluçayır halkını kaygılandırdığını ifade eden Kaplan, “Biz de bekliyoruz, merak ediyoruz. Kimse de tam olarak bir şey bilmiyor. Bakalım iş nereye gidecek? Yani sorun şu; o bölgeye has bir politika mı yürütülmeye çalışılıyor, yeni gerginliklerle karşı karşıya mı kalacağız? Referandum sonucunu acaba önceden görüp daha sonrasında yapacakları başka projelere ilişkin orada toplumu karşı karşıya mı getirmek istiyorlar? Keza bölge demokrat bir kesimden oluşuyor. Solcu ve yurtsever ailelerin yoğun yaşadığı bir bölgedir. Zaten ‘cami-cemevi projesinin’ orada olması bir ilginçlikti. Buna toplum tepkisini gösterdi. Yeni gerginliklere Tuzluçayır razı gelmez, bölge halkı yeni gerginlikler istemiyor” ifadelerini kullandı.

‘GÖÇMENLERİN GETİRİLECEĞİ KAYGISI VAR’

Kaplan, şöyle devam etti: “O bölgeye bir ‘Gençlik Merkezi’ adı altında göçmenlerin getirileceği kaygısı da var. Bu göçmenler kimdir, nereden gelecek, burada ne yapacaklar? Adı ‘Sağlıklı Yaşam Merkezi’ ama göçmenleri burada tedavi mi edecekler, burada barındıracaklar mı? Ne yapılacağını hiç kimse bilmiyor. Belirsiz bir durumun ortasındayız. Bize cevap verilecek mercileri muhatap bulamadık. Görüşmelerimiz oldu fakat bilgi alamadık, bir bilgi kirliliği var. Bölge üzerinde uygulanmaya çalışılan politikaları biraz kestire biliyoruz.”

‘AKLIMIZA KÖTÜ ŞEYLER GELİYOR’

Kaplan, Mamak Belediye Meclisi’ne iletilmeden herhangi bir plan değişikliğine gidilemeyeceğini kaydetti. “Konu bizim önümüze ne zaman gelecek diye bekliyoruz” diyen Kaplan, şunları ifade etti: “Yeni bir plan değişikliği için o bölge halkının taleplerini veya bölgenin ihtiyacına göre değişiklikler yapılır. Yasalar da böyle belirlenmiştir. Sağlık, okul ve park alanlarının yerini ayırmak zorundasınız. Bunların hepsi işlenmiş itiraz görmemiş yasal olarak da kabul edilmiş oluyor. Şu anda burada bu saydıklarıma dâhil bir durum yok. Emir vaki bazı şeyler yapılıyor. Hatta belediye yetkililerinin muhtarlarımızdan birine ‘Haklısınız sabah bizde kalktık o tabelayla karşılaştık’ diye bir söylemi olmuş. Böyle bir idari işleyiş ve anlayış olamaz.”

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR