TV ve radyoların kapatılması protesto edildi

Demokrat ve muhalif kanalların kapatılması Agirî ve Mûş’ta HDP ve DBP il örgütleri yönetici ve üyeleri tarafından protesto edildi.

HDP ve DBP Agirî il örgütleri, OHAL ilanının ardından çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile muhalif kanal ve radyoların kapatılmasını yaptıkları açıklama ile protesto etti. Toplantıda konuşan HDP Agirî İl Eş Başkanı Olcay Öztürk, Tv ve radyo kanallarının kapatılması karının hukuksuz olduğunu iade etti.

Bu uygulamanın demokrat ve muhalif medyaya vurulan bir darbe olduğunu söyleyen Öztürk, “Kürtlerin, Alevilerin ve demokratların televizyon ve radyo kanalları bir başbakanlık kararnamesi ile TÜRKSAT uydusundan atılarak karartıldı. Bu yetmezmiş gibi bu kurumların sermaye ve mal varlıklarına el konuldu. Bu tam anlamıyla bir yok etme girişimidir” dedi.

Öztürk, basın konseyi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) olmak üzere tüm basın yayın kurumlarına çağrıda bulunarak, “Bu haksız ve hukuksuz uygulamanın geri alınması için her türlü hukuki girişimde bulunmaya çağırıyoruz” dedi.

MÛŞ

Mûş’ta HDP ve DBP il örgütleri ise, Belediye Meydanı’nda gerçekleştirilen açıklamayla Tv ve radyoların kapatılmasını protesto etti.

Çok sayıda yurttaş da katıldığı açıklamada, “Geleceğimizi karartamazsınız” pankartı ve kapatılan televizyon kanallarının isimlerin yazılı olduğu dövizler taşındı. TV ve radyoların kapatılmasının demokrasiye ve hukuka aykırı olduğunu ifade eden DBP Merkez İlçe Eşbaşkanı Şemsettin Şahin, AKP’nin OHAL’i çıkarılan KHK’lerle muhalif sesleri bastırmak için kullandığına dikkat çekti. Özellikle çocuklara yönelik Kürtçe yayın yapan Zarok TV’nin kapatılmasını kabul edilemez olarak değerlendiren Şahin, devletin asimilasyoncu zihniyetini hissettirmede devam ettiğine vurgu yaptı. Kapatılan televizyon ve radyoların ortak özelliğinin özgür basın geleneğini devam ettirmeleri olduğunu ifade eden Şahin, ” Özgür basına yönelik yapılan bu antidemokratik uygulamalarla halkın tekçi zihniyete mahkum edilme istendiği açıktır” diye konuştu. Açıklama alkışlar eşliğinde son buldu.

(ekip/svd/öç)

EN SON EKLENENLER