TV10 Arapça Yayına Başladı

Share

Üç dilde yayın yapıyoruz!

TV10, Türkçe yayınları ile Kürtçe’nin Kurmancî ve Dimilkî lehçelerinin yanı sıra Arapça yayınlarına başladı. Yoğun olarak Hatay’da yaşayan Arap Alevilerinin kültürel, sosyal ve gündelik yaşamını ortaya çıkaran ‘Derbna’ adlı program her Cumartesi 21.15’te izleyici ile buluşuyor.

Son dönemde IŞİD’in Suriye’de gerçekleştirdiği katliamların Hatay sınırına doğru oluşturduğu tehdit ile gündeme gelen Arap Alevileri bundan böyle Tv 10 ekranlarında her hafta kendilerini kamuoyuna duyurma şansı bulacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan TV10 Genel Yayın Yönetmeni Şükrü Yıldız “Üç dilde yayın yapıyoruz. Kürtçenin iki lehçesini kullanıyoruz. Alevilerin bir birlerini tanıma ve kamuoyunda kendilerini kendi dilleriyle ifade etmesine imkan veriyoruz.” dedi. Aleviliğin kendi değerleri üzerinde buluşmasını ve kendisini kendisinin ifade etmesini önemsediklerini söyleyen Yıldız bu çalışmaların derinleştirilerek devam edeceğini belirti.

Türkçe karşılığı ‘yolumuz’ olan Arapça program Derbna, Barış, huzur ve kardeşlik kenti olarak bilinen Hatay’ın bu özelliğini yitirmemesi için çaba sarf eden Arap Alevilerini yakından tanıma fırsatı sunuyor.

Her hafta farklı konu ve konuklarıyla ekrana gelecek olan ‘Derbna’, farklı bölgelerde yaşayan Alevilerin de yoğun ilgisi ile karşılaştı.

EN SON EKLENENLER