TV10 çalışanları ‘sivil itaatsizlik’ eylemi başlatıyor

Kapatılan TV10’nun çalışanları, televizyonlarının geri açılması talebiyle her hafta sivil itaatsizlik eylemi başlatacak.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile TV10’un kapatılması, çalışanları tarafından Galatasaray Lisesi önünde yapılan açıklamayla protesto edildi. Eyleme, televizyon çalışanlarının yanı sıra Alevi pirleri ile ozanlar katıldı. “Alevilerin sesi susturulamaz” yazılı pankartın açıldığı eylemde, üzerinde TV10 yazılı dövizler taşındı. “Özgür basın susturulamaz”, “Deyişlerimizi, türkülerimizi susturamayacaksınız” sloganlarının atıldığı eylemde televizyonun Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin kısa bir açıklama yaptı. Alevilerin sesi olan TV 10’nun Alevi lokmalarıyla kurulduğunu söyleyen Büyükşahin, televizyonlarının geri istediklerini söyledi. TV 10’nun kapatılma sürecini anlatan Büyükşahin, “Bizim semahlarımızı durduramazsınız” dedi.

Büyükşahin, bugünden itibaren her Cumartesi Galatasaray Lisesi önünde saat 14.00’da televizyonlarının geri açılması için Alevi ozan ve pirlerinin de katılacağı sivil itaatsizlik eylemi yapacakları bilgisini verdi.

Eylem, Alevi ozan Mehmet Ekici’nin seslendirdiği Alevi deyişiyle sona erdi.

DİHA

EN SON EKLENENLER