TV10 eylemi: İktidar Dersim Katliamının sorumlusudur

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

KHK ile kapatılan TV10’un tekrardan açılması talebiyle yapılan eylemde konuşan TV10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin, iktidarın Dersim Katliamını gerçekleştirenlerin geleneğinden geldiğini ve katliamın sorumluları olduğunu söyledi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan TV10’nun çalışanları, televizyonlarının açılması talebiyle 58’inci haftada Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Eyleme TV10 çalışanlarının yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) MYK üyesi Çilem Küçükkeleş destek verdi. “Alevilerin sesi TV10 susturulamaz” pankartını açıldığı eylemde, “Özgür basın susturulamaz”, “Hakikatin sesi susturulamaz” sloganları atılarak, Seyid Rıza ve geçen hafta yaşamını yitiren TV10 programcısı Pir Mustafa Deprem’in fotoğrafları taşındı.
‘ALEVİ TOPLUMUNDA KADIN ERKEK EŞİTTİR’
Açıklamayı TV10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin yaptı. Büyükşahin, Türkiye’de yaşanan baskı, saldırı ve anti demokratik uygulamaların sadece bugünle sınırlı olmadığını belirterek, Seyid Rıza’yı idam eden anlayışın halen devam ettiğini ifade etti. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in Dersim için “Aslında Cumhuriyet oraya derebeyliği yıkmak için gitti. Eğer katliam olmasaydı, Seyit Rızalar idam edilmemiş olsaydı halen kadınlar saçlarından sürüklenecekti” şeklinde açıklamalarına tepki gösteren Büyükşahin, “Bu gibi çevreler şunu iyi bilsinler ki Alevi toplumunda kadın erkek eşittir. Bugün kadınlara yönelik katliam ve tecavüzler var, söz söyleme, siyaset yapma hakkı yok. Ama Alevi toplumunda kadın ve erkek eşit yaşıyorlardı” diye konuştu.
‘MEVCUT İKTİDAR KATLİAMIN SORUMLUSUDUR’
Dersim katliamının etkilerinin bugün de devam ettiğini ifade eden Büyükşahin, Kerbela’nın aynısının Dersim’de yapıldığını belirtti. Dersim Katliamını yapan zihniyetin halen devam ettiğini belirten Büyükşahin, bugünkü iktidarın bu gelenekten geldiğini ve katliamın sorumluları olduğunu söyledi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR