TV10’dan açıklama “özgür basına yönelik taciz ve saldırıları kınıyoruz!”

tv10_2Kobani sınırında televizyonumuz TV10 çalışanlarına yönelik taciz ve saldırıları kınıyoruz!

Toplumun haber alma hakkını gözeten ve bu ilkesinden taviz vermeyecek olan televizyonumuz TV10 ve çalışanları hedef gösterilerek taciz ve saldırılara uğramıştır. Kobani sınırında yaşanan insanlık dramını ekranlara taşıyan, bunu için fedakarca çalışan ekibimiz, polis ve askerin gaz bombası ve tazyikli suyla gerçekleştirdiği saldırılara maruz kaldı.

İki gün önce çalışanlarımızdan biri ayağına isabet eden gaz bombası kapsülü ile yaralandı. Canlı yayın aracımız isabet eden gaz bombası kapsülleriyle hasar gördü. Gaz bombalarıyla, tazyikli suyla ve hedef gözeterek yapılan saldırı sonucunda TV10 aracı dahil, birçok basın aracı tahrip oldu hasar gördü.

Bugün de canlı yayın aracımız ve ekibimiz güvenlik güçlerinin şiddetli engellemeleriyle haber yapamaz duruma getirilmek istendi. Aracımızın anteni tomolardan sıkılan tazikli su ile çalışamaz hale getirildi. Çalışanlarımıza karşı zor kullanılarak gözaltına alma girişiminde bulunuldu. Basın mensuplarının tepkisi üzerine bu girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı.

Basın özgürlüğünün özellikle sınıra doğru giderek silikleştiği, orada yaşananların kamuoyundan gizlenmeye çalışıldığı gerçeğini kanıtlamak istercesine yapılan bu saldırılar, basın özürlüğüne, halkın haber alma hakkını engellemeye yönelik girişimlerin parçasıdır.

TV10 olarak bu saldırıları kınadığımızı bir kez daha vurgularken, hiçbir çabanın haber yapma hakkımızı engelleyemeyeceğini duyuruyor ve kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz.

TV10 Yönetim Kurulu

23 09 2014, İst.

EN SON EKLENENLER