UAEK şefi Tahran’a gidiyor

Post date:

Author:

Category:

Array

Rafael Grossi, nükleer faaliyetlerin yapıldığı iddia edilen iki eski tesise giriş izni için İran’ı ziyaret edeceğini bildirdi.

Bu konu aylardır tıkanmış bir sorun olarak gündeme geliyor. UAEK’in 35 ülkeden oluşan Valiler Konseyi, açıklanmamış nükleer madde içermeye devam ettiğinden şüphe edilen iki şüpheli tesise ilişkin Haziran ayında bir karar almıştı.

Grossi Twitter üzerindeki açıklamasında, “Doğrudan, verimli ve işbirlikçi bir diyalog oluşturmayı umut ediyorum” dedi.

UAEK bünyesindeki İranlı temsilci Kazım Garibabadi de Twitter üzerinde yaptığı açıklamada “Bu ziyaretin güçlendirilmiş karşılıklı bir işbirliğine götüreceğini umut ediyoruz” dedi.

Grossi geçen hafta gazetecilere yaptığı açıklamada Tahran’ın halen iki tesise giriş için izin vermediğini ifade etmişti.

Ziyaret ABD’nin yaptırımların yeniden hayata geçirilmesi için baskılarını arttırdığı bir döneme denk geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Tahran’ı UAEK ile “tam, şeffaf ve hemen işbirliği” yapmaya çağırdı.

ABD, perşembe günü resmi olarak BM’de “snapback” adı verilen mekanizmayı aktifleştirdi. ABD, Tahran’a karşı uluslararası yaptırımların yeniden uygulamaya konulmasını istiyor.

Ancak İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD’nin 2018’de nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilerek, böyle bir talepte bulunma hakkını yitirdiğini belirtti. Anlaşmanın tarafı diğer ülkeler de ABD’nin talebine destek vermedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR