Üç Fidan anıldı: Bu düzen yıkılacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Devrimci hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 48’inci yıl dönümünde İstanbul Dolmabahçe’de peş peşe yapılan etkinlerle anıldı. İlk anma gençlik örgütleri tarafından düzenlendi. Salgın koşullarında ve polis ablukasında düzenlenen anmaya, HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm, Musa Piroğlu ve Murat Çepni katıldı.

Anmada, “Emperyalizme karşı Denizler’n izinde, umut sosyalizmde” yazılı pankart açıldı, Gezmiş, Aslan, ve İnan’ın fotoğrafları taşındı.

‘SAVAŞ KÜRDİSTAN’DA SÜRÜYOR!’

Gençlik örgütleri adına ortak açıklamayı okuyan Nazlı Yöyler, kapitalist ve emperyalist sisteminin yağma, rant ve talan politikalarının hız kesmeden sürdüğünü vurgulayarak, “Ellerinde kalanı korumak ile alakalı olan iktidar artık bu ülkeyi yönetememektedir. Yaşadığı ekonomik ve siyasi krizden Suriye ve Kürdistan’da uyguladığı savaş politikalarıyla çıkmaya çalışmakta, baskı ve şiddetle yaşadığı krizi atlatmaya çalışmaktadır” dedi.

Devrimin hiç olmadığı kadar yakın olduğunu ifade eden Yöyler, şöyle konuştu: “Kapitalist sistem emekçi halka salgından, ekolojik krizden, doğa ve emek sömürüsünden, ekonomik krizden, emperyalist savaşlardan başka bir şey ifade etmiyor. Ancak devrimi görmek, eşit ve özgür bir yaşamı yani sosyalizmi inşa etmek için mücadeleye atılmak gerekiyor. Devrimci öğrenciler, gençler olarak Denizler’in bize bıraktığı devrimci mirası devralıyoruz; bayrağımızın rengini ölümsüzleşen her yoldaşımızla daha da kızıllaştırıyoruz. Deniz’in, Yusuf’un, Hüseyin’in yolunda, onların ruhuyla devrim ve sosyalizm mücadelemizi büyütüyor, herkesi devrim ve sosyalizm saflarında örgütlenmeye ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.”

‘BU DÜZENİ YIKACAĞIZ’

Dolmabahçe’de ikinci anma ise Emek Gençliği tarafından gerçekleştirildi. Üç Fidan’ın fotoğraflarının taşındığı anmada yapılan açıklamada, “Denizler’e verdiğimiz sözü tutacağız, bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için mücadelemizi büyütecek, onları idam edenlerin düzenlerini yıkacağız” vurgusunda bulunuldu.

ANKARA’DA POLİS SALDIRISI

bulunan sosyalist gençlik örgütleri de Yenişehir Karşıyaka Mezarlığı’nda anma etkinliği düzenledi. Anmaya Deniz Gezmiş’in kuzeni Mustafa Gezmiş ile HDP milletvekilleri Mehmet Rüştü Tiryaki, Kemal Bülbül, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Polis, Karşıyaka Mezarlığı 2 Nolu kapı önünde bir araya gelen gençlerin toplu şekilde, pankart, flama ve fotoğraflar taşımasına engel oldu, mezarlığa sadece çiçek alınabildi.

Polis, mezarlığa flama soktukları gerekçesiyle Devrimci Gençlik Birliği, Devrimci Gençlik Derneği, Dev-Güç Gençlik Komiteleri, HDK Gençlik Meclisleri, Kaldıraç Üniversite, SGDF Öğrenci İnisiyatifi, Yeni Demokrat Gençlik ve Devrimci Lise Birliği üyesi gençlere saldırdı, Sait Boztaş ve Yücel Yavuz isimli gençleri gözaltına aldı.

Gençler, Gündoğdu Marşı eşliğinde mezarlıktan ayrıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR