Üç Fidan mezarları başında anıldı

Post date:

Author:

Category:

 Deniz Gezmiş ve arkadaşları idam edilişlerinin 45’inci yıldönümünde mezarları başında ortak basın açıklaması ile anıldı. İsmail Kaygusuz, Denizlerin mücadelesinin ne kadar haklı olduğunun bugünlerde daha iyi anlaşıldığını söyledi. Mersin ve Hatay’da da anma etkinlikleri düzenlendi.

Türkiye gençlik hareketinin devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 45’inci yıl dönümünde Ankara’da bulunan mezarlarının başında anıldı. Anmada Mazlum Doğan ve onlarca devrimcinin adı da anıldı.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mezarlarının bulunduğu Karşıyaka Mezarlığı 2 No’lu kapıda bir araya gelen onlarca gençlik örgütü, siyasi parti, sivil toplum kuruluşları ile binlerce kişi anma öncesi kurulan platformda yapılan açıklamalara eşlik etti. Gezmiş’in abisi Bora Gezmiş, CHP’li Milletvekilleri Şenal Sarıhan, Haydar Hakverdi ile Deniz Gezmiş’in avukatı Halit Çelenk’in eşi Şekibe Çelenk anmada katıldı.

Anma etkinliğinde sık sık “Faşizme ölüm, halka hürriyet”, “Yusuf, Hüseyin, Deniz sürüyor, sürecek mücadelemiz” ve “Faşizme ölüm tek yok devrim” sloganları atıldı. Mezar ziyareti öncesi yaşamını yitiren Denizler ve devrimciler için saygı duruşunda bulunuldu.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), CHP, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Devrimci 78liler Federasyonu, Devrimci Parti, DİSK Ank. Bölge Temsilciliği, EHP, EMEP, ESP, FKF, Halkevleri, HDP, HDK, KESK Ank. Şb. Platformu, Kızılırmak Yöre Dernekleri federasyonu, Öğrenci Kolektifleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), SYKP, TMMOB Ankara İKK adına ortak basın açıklamasını KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İsmail Kaygusuz okudu.

SURİY VE IRAK DENİZLERİN BARIŞ FELSEFESİ İLE SELAMLANDI

Kaygusuz, Ortadoğu’da vekalet savaşının taşeronu DAİŞ gibi terör örgütlerin halkları katliamdan geçirdiğini ifade ederek, Denizlerin Filistin’de verdiği mücadeleyi hatırlattı ve şöyle dedi: “Suriye ve Irak’ta yaşamaya devam eden halkların özgürlük ve demokrasi mücadelesini Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın barış felsefesiyle selamlıyoruz.”

‘TÜRKİYE HALKARI ORTAK MÜCADELE İLE BARIŞI GETİRECEK’

Kaygusuz, AKP hükümetinin politikalarına da değinerek, hükümetin 15 Temmuz sonrası OHAL yasakları ile kendi diktatörlüğünü inşa etmeye devam ettiğini söyledi. Kaygusuz, şunlar söyledi: “16 Nisan da Türkiye halklarına dayatılan Referandum da her türlü hile ve entrikayı yaparak, ülkenin çoğunluğunun hayır demesine rağmen gayri-meşru bir Anayasa değişikliği yapılarak tek parti- tek adam diktatörlüğü’ ne bir adım daha yaklaşmıştır. İşten atmalar, keyfi tutuklamalar, baskı ve sansürle sindirilmeye çalışılan Türkiye halkları faşizme ve emperyalizme karşı ortak mücadelesi ile bölgeye barışı ve demokrasiyi getirecektir.”

‘DENİZLERİN MÜCADELESİ BUGÜN DAHA İYİ ANLAŞILIYOR’

68 gençliğinin o dönem verdikleri mücadelenin bugün daha iyi anlaşıldığını ifade eden Kaygusuz, “İşçi sınıfı, kölece çalışma ve yaşam koşullarına mahkûm ediliyor. Kiralık işçilik, taşeronluğun kalıcı hale getirilmesi, kıdem tazminatının gasp edilmesine dönük hazırlıklar, kamu emekçilerinin iş güvencesinin ortadan kaldırılması yasal ve anayasal düzenlemeler haline getirilmek üzeredir. İşçi cinayetleri, meslek hastalıkları gittikçe artıyor. Yoksulluk ve işsizlik çekilmez hale gelmiştir. Baskı ve yasaklara, kötü çalışma ve yaşam koşullarına rağmen bu sermaye düzenine karşı mücadele sürüyor ve sürecektir” diye konuştu.

‘SINIFSIZ VE SÖMÜRÜSÜZ DÜNYAYI MUTLAKA KURACAĞIZ’

İktidarının politikalarını eleştirmeye devam eden Kaygusuz, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Emperyalizm, kapitalizm ve dünya gericiliği, onların savaşçı politikaları, dünya halklarının direnişiyle er-geç yenilecektir. Sermaye düzeninin, tek adam rejiminin faşist saldırganlığa karşı; Bağımsızlık, Demokrasi ve Sosyalizm mücadelesi kazanacaktır. İşçi sınıfı; tüm halkların talepleriyle birleşerek kapitalizmi tarihin çöplüğüne gömecektir. Yoldaşlarımıza sözümüz var: Umudu büyüterek, geleceğin sınıfsız ve sömürüsüz dünyasını mutlaka kuracağız.”

COŞKULU BİR ANMA GERÇEKLEŞTİ

Kitle daha sonra kortejler halinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın mezarlarının bulunduğu alana doğru yürüyüşe geçti. Mezarlara sigara, karanfil ve buğday bırakıldı. Her yapı sırası ile kendi anmalarını da yaparak açıklamalarda bulundu. Şiirlerin, marşların okundu mezarlık başında coşkulu bir anma gerçekleşti.

Saatler bulan anmanın ardından kitle geldikleri araçlarla geri döndü.

MERSİN

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, 45 yıl önce idam edilen Türkiye devrim hareketlerinin öncülerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı andı. Toroslar ilçesinde bulunan 68’liler Barış ve Kardeşlik Hatıra Ormanı’nda bir araya gelen platform üyeleri, “Deniz, Yusuf, İnan mücadeleye devam” ve “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atarak yürüyüşe geçti. DİSK, KESK, 68’liler ve birçok kişinin katıldığı yürüyüşün ardından ormanda bulunan Üç Fidan Anıtı önünde bir araya gelinerek, anıta güller bırakıldı.

Burada kısa bir konuşma yapan Mersin 68’liler Derneği Başkanı Selçuk Şahin Polat, “Denizlerin mücadelesine bağlı kalmak için tüm devrimci güçlerin birleşmesi gerekir. Onların bıraktığı devrim mücadelesini bizler sürdüreceğiz” dedi.

HATAY

Hatay’da da İHD İskenderun Şubesi’nde düzenlenen toplantıyla Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan anıldı. Saygı duruşu ile başlayan toplantıda konuşan İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, “Onlar halkların kimliklerine saygılı oldular. Emperyalist güçleri ve onların yerli işbirlikçilerini halka teşhir ederek, halkın içinde ve halkla birlikte örgütlenerek, mücadele ettiler ” diye konuştu.

Toplantı, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganı ile sonlandı.

DİYARBAKIR

EMEP ve Emek Gençliği tarafından Diyarbakır Eğitimsen 1 Nolu Şubesi’nde Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam edilişinin 45’inci yıl dönümü vesilesiyle anma etkinliği düzenledi. Etkinliğe EMEP ve Emek Gençliği üyesi gençlerin yanı sıra Eğitim Sen üyeleri katıldı.

Etkinlikte konuşan Emek Gençliği MYK üyesi Çağla Yolaşan, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anarak, Denizlerin sadece gençlik hareketinin öncüsü değil, işçilerin ve köylülerinde verdiği mücadelenin parçası olduğunu vurguladı.

‘DEMOKRASİ VE SOSYALİZM MÜCADELESİNİ BÜYÜTECEĞİZ’

Yolaşan, iktidarın darbelerle mücadele adı altında darbe rejimlerinden beter bir rejim kurduğuna dikkat çekerek şunları dile getirdi: “Biz gençler, Denizlerden bu yana süren bu darbeci rejime karşı demokratik, laik, eşitlikçi ve özgür bir ülke mücadelemizi Emek Gençliği olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Bugün Deniz ve arkadaşlarını anarken işçi sınıfının mücadelesini de demokrasi ve sosyalizm mücadelesiyle birlikte büyüterek yolumuza devam edeceğiz.”

Etkinlik Can Dündar’ın Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yaşamını anlattığı “Delikanlım” filmi ile son buldu.

DTK: ZAFER DİRENENLERİN OLACAK

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişinin 45’inci yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaparak, halkların demokrasi ve özgürlük mücadelesini boğmak isteyen faşist cuntayı ve bugün aynı faşizmi Kürt halkı başta olmak üzere bütün halklar üzerinde sürdürmeye çalıştığı belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamanın devamında şunlara yer verildi: “Deniz, Yusuf ve Hüseyin idam sehpasına giderken dik duruşları ve kararlılıkları faşist cuntanın kirli planlarını boşa çıkardılar. Devrimci önderler idam sehpasında ‘Yaşasın Türk ve Kürt Halklarının Bağımsızlığı’ şiarını haykırarak, faşist diktatörlüğü tarih ve halklarımız nezdinde mahkum ettiler. Devrimci önderlerin mirasını büyük fedakarlık ve mücadele ile sürdüren Kürt halkı Kürdistan ve Türkiye’de yürüttüğü özgürlük mücadelesiyle faşist cuntadan hesap sormaktadır.

ZAFER DİRENENLERİN OLACAK

Eğer bugün halkların mücadelesi Kürdistan ve Türkiye’nin her tarafına yayılmışsa bu devrimci önderlerin başlattığı mücadele ve Kürt Özgürlük Hareketinin amansız mücadelesi sayesinde olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçekliktir. Bu amansız mücadele, 7 Haziran seçimlerinde ve en son 16 Nisan referandumunda AKP-MHP faşizmine karşı ‘Hayır’ı haykırarak halkların ortak mücadelesini ortaya çıkardı. Bir kez daha ifade etmek istiyoruz ki; bu tarihi süreçte zafer mutlaka ve mutlaka direnen halkların olacaktır.”

ADANA

Devrimci Liseli Öğrenciler (DEV-LİS), Gezmiş, İnan ve Aslan’ın ölüm yıldönümüne nedeniyle Atatürk Parkı’nda anma etkinliği düzenlendi. “Deniz’ler Yaşıyor, Faşizme Karşı Savaşıyor” pankartının açıldığı anmada “Yaşasın Devrimci Liseliler” ve “Eşit, Parasız, Bilimsel, Anadilde Eğitim” ve “Denizlere Sözümüz Devrim Olacak” sloganları atıldı. Liselerde Deniz olup adaletsizliğe, sömürüye, faşizme ve hayatın her alanında mücadeleyi sürdüreceklerini söyleyen Dev-Lis üyesi Aleyna Tümen, “Tüm baskılara tutuklamalara karşı mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz. Bu mücadele lehimize vuku bulmadığı sürece devam edecektir” dedi.

‘ONLAR YOLUMUZA IŞIK TUTUYOR’

Adana Halkevi üyeleri de, Deniz’leri anmak için binalarında anma etkinliği düzenlendi. Saygı duruşu ile başlayan anmaya çok sayıda kişi katıldı.“Onların mücadelesi halen yolumuza ışık tutuyor” diyen Turgut Sayılkan, Denizlerin mücadelesinin devrimcilerin elinde büyüdüğünü anlattı. Sayılkan, “Yıllar önce Denizlerin başlattığı mücadeleyi bugün Deniz olup Mahirce savaşanlar devam ettirecek” diye konuştu.

Anma etkinlikleri konuşma ardından ise müzik dinletisi ve şiir dinletisi son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR