ÜÇ KOLDAN TABKA’YA

Post date:

Author:

Category:

Array

Tabka Hamlesi kapsamında Fırat’ı sallarla geçerek güneye inen Kuzey Suriye Federatif güçleri, üç koldan kuşattıkları kent merkezine inmeye çalışırken, çok sayıda sivili kurtararak güvenli alanlara ulaştırdı

Tabka (Tabqa) hamlesi üç koldan kuşatmayla hız kesmeden sürerken Hêzên Sûriya Demokratîk (Demokratik Suriye Güçleri) savaşçıları ile DAİŞ arasında kentin kuzeyinde şiddetli çatışmalar yaşandı. Fırat’ın Gazabı Operasyon Odası Sözcüsü Cihan Şêx Ehmed, “Rakka özgür olana kadar bize durmak yok” dedi.

Hêzên Sûriya Demokratîk tarafından Tabka’ya yönelik başlatılan operasyon 10 günü aştı. 3 yönden kuşatılan Tabka kenti etrafında federel güçler ile DAİŞ çeteleri arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşandı. Kent merkezini gözle görebilecek kadar yaklaşan Hêzên Sûriya Demokratîk birlikleri, Tabka’nın tamamen çetecilerden temizlenerek özgürleştirilmesinin yakın olduğunu söyledi. Tabka Hamlesi kapsamında ilerleyen güçler, çok sayıda sivili kurtararak güvenli alanlara ulaştırdı. Buluşmalar duygusal anlara sahne oldu.
Cihan Ehmed: Rakka özgür olacak

ANF’ye konuşan Fırat’ın Gazabı Operasyon Odası Sözcüsü Cihan Şêx Ehmed, çember harekatının sürdüğünü kaydederek şunları söyledi: “Tabqa’nın batı yönündeki köy ve mezralar özgürleştirildi. Suriye’deki önemli bir havaalanı olan Tabqa Havaalanı çetelerden temizlendi. Şimdi kasabanın mahallelerine girmek için güçlerimizin önünde sadece iki köy kaldı. Tabqa’nın tam çembere alınmasıyla birlikte operasyonumuz daha da hızlanacak… Tabqa’ya baraj tarafından yani kuzey doğu kısmından gelen kol barajın önemli bir kısmı çetelerden temizlendi. Tabka Barajı sadece şehre girişte bir kapı değil aynı zamanda yörede yaşayan halkın ekonomik hayatı için önemli ve aynı zamanda Fırat Nehri üzerindeki en büyük elektrik üretim kaynağı olduğu için hem önemliydi hem de hassas yaklaşılması gerekiyordu. Operasyona başlarken de operasyon içinde de en önemli amacımız barajın zarar görmemesi yönündeydi. Bu önemli oranda da başarıldı. Barajın durumu iyi. Barajın özgürleştirilen yerlerinde mühendisler kontrol yaptı ve barajın çalışmasında hiçbir sorun bulunmuyor… Hamlemiz başarıyla devam ediyor. Rakka özgür olana kadar bize durmak yok.”

Sinan Deniz / TABKA – ANF

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR