Uğur Kurt’un annesi yagılanıyor!

 Oğlu Uğur Kurt’u öldüren polis Sezgin Korkmaz’ın avukatı Tolga Yurdakul’un saatinin kordonunu kopardığı gerekçesiyle hakkında açılan davada ifade veren Güllünaz Kurt, hakimin “Kaç çocuğunuz var?” sorusuna, “Birini öldürdüler, 4 çocuğum var” yanıtını verdi.

İstanbul Okmeydanı Cemevi’nde Mayıs 2014’te cenaze törenine katılmak üzere beklerken polis tarafından öldürülen Uğur Kurt’un annesi Güllünaz Kurt, oğlunu öldüren polis Sezgin Korkmaz’ın avukatı Tolga Yurdakul’un saatinin kordonunu kopardığı için hakkında açılan davada kapsamında ifade verdi.

İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, şikayetçi Tolga Yurdakul katılmadı. Anne Güllünaz Kurt, Baba Kemal Kurt ve Kurt ailesinin avukatlarının hazır olduğu duruşmada, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Mehmet Aksünger ile CHP eski Milletvekili Umut Oran katıldı.

‘BİRİNİ ÖLDÜRDÜLER, 4 ÇOCUĞUM VAR’

Duruşma kimlik tespiti ile başladı. Güllünaz Kurt, duruşmadaki kimlik tespiti sırasında “Kaç çocuğunuz var?” sorusuna “Birini öldürdüler, 4 çocuğum var” diyerek yanıt verdi. Ardından savunmasına geçilen Güllünaz Kurt, “Biz oturuyorduk avukatlarla duruşma salonunda. Avukatımız ‘Görüntüler incelensin’ dedi. Hakim reddetti. Bunun üzerine polisin avukatı bize bakarak güldü. Ancak ben herhangi bir şey yapmadım. Zaten o sırada ara verildi. Aradan sonra tekrar içeri girdik, bağrışmalar oldu. Etrafta güvenlik ve polis doluydu. Benim avukata vurmam mümkün değildi. Polisleri geçemedim. 3 kişinin katilini bıraktı, bana dava açtı. Oğlumu geri getirsin ben saat alırım” dedi.

TANIK DİNLENDİ

Duruşmada tanık olarak dinlenen Tuncay Şahan, “Olay günü Sezgin’in arkasındaydım, saldırı vardı, ama kimin yaptığını görmedim. Arkam dönüktü, bir ara avukatın saatinin düştüğünü gördüm” dedi.

‘RET MÜTAALASINI VEREN SAVCI TUTUKLANDI’

Ardından savunma yapan Kurt ailesi avukatlarından Turgut Kazan, dava konusu olayın, Uğur Kurt’un öldürülmesine ilişkin kaybolan görüntülerin kurtarılması için talepte bulunmaları ile ilgili olduğunu anlattı. Kazan, “Biz görüntülerin Jandarma Kriminal Laboratuarı’na gönderilerek kurtarılmasını istedik. Duruşma savcısı bunu tepkili bir şekilde reddetti, avukat da gülüyordu. O ret mütalaasını veren savcı olayları telefonuyla çekiyordu. O tepkiye yol açan savcı Mehmet Ali Şelli de tutuklandı” dedi. Avukat Kazan, avukat Tolga Yurdakul’un İzmir’de polis kurşunuyla öldürülen Baran Tursun’un babası Mehmet Tursun’u kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle mahkum ettirdiğini hatırlattı.

Uğur Kurt’un öldürülmesine ilişkin davanın 3 Aralık 2015’teki duruşmasında Kurt ailesi avukatları olaya ilişkin görüntülerin incelemesinin Jandarma Kriminal Laboratuarı tarafından yapılmasını talep etmiş, avukat Yurdakul da talebin reddedilmesini istemişti. Bu durum duruşmada gerginlik yaşanmasına neden olmuştu. Savcı Ali Görel’in başlattığı soruşturma kapsamında anne Kurt’un ifadesi alınmadan iddianame hazırlanmış, “basit yaralama ve hakaret” suçlarından 3,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edilmişti. Soruşturma savcısı Ali Görel darbe girişiminin ardından tutuklanarak ihraç edildi.

Avukat Tolga Yurdakul’un mazeretini kabul eden mahkeme duruşmayı 13 Haziran’a erteledi.

EN SON EKLENENLER