‘Ülkemiz karanlığa sürükleniyor, ne yapmalıyız?’

Post date:

Author:

Category:

Türkiye’de yaşan siyasi gelişmeler ve muhaliflere yapılan baskı ve tutuklamalar Avrupa’daki Alevileri harekete geçirdi.

İngiltere’de “Ülkemiz karanlığa sürükleniyor. Bizler bu karanlık karşısında ne yapmalıyız? diyen Alevi yurttaşlar, Alevi sanatçılar ve yazarlar bir toplantıda biraraya geldi.

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevinde düzenlenen toplantıda Yazar Abbas Tan, Sanatçılar Ali Sizer ve Dertli Divani, Northamptonshire Alevi Kültür Merkezi Başkanı Maksut Demir, Croydon Alevi Kültür ve Cemevi Başkanı Mahmut Aydoğan, Ali Dereli Dede, Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil, Britanya Alevi Kadınlar Birliği Başkanı Özlem Şahin, Londra Cem Evi Başkanı Turgay Hurman birer konuşma yaptılar.

TAN: ORTAK HAREKET ETMEK ZORUNDAYIZ

Toplantının konuşmacılarından Yazar Abbas Tan, Türkiye’deki gidişatın Alevi kurumlarını çok yakından ilgilendirdiğini belirterek, “Sol, sosyalist, emekçi örgütler kadar Alevi kurumların da duyarlı hareket etmesi gerektiğine inanıyorum” dedi. Türkiye’de yaşanan sorunların çözümü konusunda ortak hareket etmek zorundayız” diyen Tan, bu birlikteliği eğer sağlayamazsak, güçbirliği içerisinde olmadığımız sürece, kendi baskıcı politikalarını sürdürecekler.

Türkiye’deki gidişata karşı ne yapılabileceğine de değinen yazar Abbas Tan, bir an önce çeşitli eylemlilikler düzenlenmesi gerektiğine işaret etti.

http://www.pirha.net/wp-content/uploads/2017/01/video-1483817244.mp4

SİZER: BİZLER BİRBİRİMİZDEN UZAKLAŞAMAYIZ

Sanatçı Ali Sizer de “Yolun bir, süreğin binbir olduğu gelenekten geliyoruz” diyerek “Türkiye karanlığa giderken ne yapılabilir? Bizim dervişlerimiz, pirlerimiz, ulularımız birlikte yaşanılabilineceğinin temellerini atmışlarıdır. Birlikte yaşamak haktır, bu evren hepimize yeter demişlerdir. Bizler de onalrın ardılları olarak şuanda burada isek kendi ülkemizde, coğrafyamızda yaşanılan ykım ve katliamlara karşı mücadeleyi birlikte yürütebiliriz. Bizler çeşitli gerekçelerle birbirimizden uzaklaşamayız” dedi.

“GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ TV10 KAPATILDI”

TV10’nun kapatılmasını da hatırlatan Ali Sizer, “Bizim gözümüz, kulağımız medya kapatıldı ki, zindanlara atılan canlarla iletişimimiz kopsun. Bizim canlarımızla birlikte haber alma özgürlüğümüz ortadan kalktı” dedi.T

oplantıda yapılan konuşmaların ardından önümüzdeki günlerde sonuç bildirgesi yayınlanması bekleniyor.

Nilgün METE / Elif TABAK

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR