‘Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için HAYIR’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ankara Şube Başkanı Ali Üngörmüş, referandumda hayır diyeceklerini ve nedenlerini sosyal paylaşım sitesi Facebook sayfasından  yazdı. 

Üngörmüş, “Ülkenin olduğu gibi çocuklarımızın da geleceği için oy kullanacağız, herkes elini taşın altına koymak zorunda” diyerek, herkesin oy kullanması gerektiğine işaret etti.

“Tek adam rejimine hayır” diyen Üngörmüş “Yeni anayasa yazmış, koymuşlar önümüze. Benim EVET demem için yasayı bana anlatması gerekiyor. Anlatmıyor ve neden HAYIR dediğini anlat diyor bana” ifadesini kullanarak HAYIR deme gerekçelerini madde madde sıraladı:

Madde 1 = Başkan ve yardımcıları için TÜRK olma şartı yok. (İsterse Mısır da idam cezası yiyen Mursi bile başkan yardımcısı olabilecek.)

Madde 2 = Yeni başkan kendisine çok sayıda başkan yardımcısı atayacak ve bu yardımcılar, ilkokul mezunu olabilecek, 18 yaşında tecrübesiz olabilecek, yemin etmeyecek, başkan isterse, devlet tecrübesi olmayan oğlunu yada kızını, akrabalarını oraya atayabilecek. Yetki sınırlaması da yok…

Madde 3 = Kendisini yargılayacak yargıçları kendisi seçecek, isterse görevden alabilecek. Vali, kaymakam ve genel müdürüne kadar hepsini tek başına, bir imza ile atayıp, görevden alabilecek. Meclis dışından bakan atayabilecek. Bu bakanlar da aranan bir kriter yok.

Madde 4 = Başkan veya yardımcıları, eleştiren muhalif gazete ve televizyon kanallarını mahkemeye verecek. Yargıç hükümet aleyhine karar alırsa, hükümet düşmanı, Fetö’cü ilan edilme korkusu yaşayacağından hukuka uygun kararlar alamayacak.

Madde 5 = Meclis iradesi ortadan kalkacak, herşey tek kişinin emri ile yapılacak, Başkan hukuk dışı bir şey yaparsa, yargılanması için 400 milletvekili imzası ve kararı gerekiyor. Milletvekili çoğunluğu başkan’ın partisinde olduğu için böyle bir imza toplanması mümkün olmayacak. Hadi 400 Mmilletvekili  imzası toplandı diyelim. Bu defa başkan kendisini yüce divana gönderen Meclisi derhal fesih etme yetkisini kullanacak ve seçime gidecek. Yeni seçimde, kendisini yüce divana götürmeyecek milletvekillerini seçtirecek. Kendisini yüce divana gönderen milletvekillerini sürüm sürüm süründürecek. Bunlar tek adam rejimidir. Bizim ”HAYIR” dememiz için fazlasıyla yeterli…

Kaynak : Pirha

EN SON EKLENENLER