Ulm değil, sanki Türkiye’de bir şehir

Post date:

Author:

Category:

Bin kişiyle başlayan yürüyüş, miting alanında 2 bin kişiyi geçti. Hem yürüyüşte, hem de mitingte Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmenler çoğunluğu oluşturdu.

Türkiyeli ve Kürdistanlı örgütlenmelerden ADHF, AGİF, ATİF, HDK-Ulm, NAV-DEM, Partizan, DİDF, MLKP, TKP/ML, Alevi Kültür Merkezi, SYKP yürüyüş ve mitingte stand, bayrak ve pankartlarıyla yer aldılar. Tüm Almanya’da onlarca şehir ve kasabada Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından düzenlenen gösteriler, Ulm’da “Dayanışma, Çoğulculuk, Adalet” şiarıyla düzenlendi. Sendikaların yanısıra, Sol Parti, SPD, MLPD, Rebell, DKP, Antifa, Yeşiller gibi Alman parti ve kurumları da gösteride yer aldı.

DGB sendika binası önünde, Weinhof alanında konuşmalarla başlayan 1 Mayıs İşçi Bayramı gösterisi, şehir merkezinde gerçekleştirilen yürüyüşten sonra, yine aynı alanda toplanarak, bütün gün süren miting gerçekleştirildi. Bin civarında ve bunların yüzde 70-80 oranının Türkiyeli göçmen olduğu yürüyüş kolu miting alanına sloganlarla girdi. Miting alanı, gün içinde 2 bin kişiyi geçerken, burada da göçmen oranı değişmedi. Alana bakanlar “Sanki Ulm değil, Türkiye’de bir şehir” yorumunda bulundu.

Yürüyüş anında atılan sloganlarda, Afrin işgali ön planda tutulurken “Türk ordusu Afrin’den defol”, “Türk ordusu Kürdistan’dan defol”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Terörist Erdoğan”, “1 Mayıs seni yaşatacağız”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Yaşasın Uluslararası Dayanışma”, “Kahrolsun Faşizm”, “Faşizme karşı omuz omuza” gibi sloganlar, Almanca ağırlıklı olmak üzere Türkçe ve Kürtçe de atıldı. Enformasyon standlarında, genel sohbet ve tartışmalar seçim ağırlıklıydı.

Alanda yapılan konuşmalarda, Almanya’nın yanısıra, tüm dünyada cereyan eden gelişmelere değinen konuşmacılar, 1 Mayıs şiarına uygun bir şekilde “”Dayanışma, Çoğulculuk, Adalet” vurgusunda da bulundu. Demokratik Göçmen Kurumlar adına konuşma hakkının da, zor da olsa alındığı bu yıl, bu kurumlar adına Nuray Ay konuştu. Almanya’daki göçmen sorunlarına ağırlıklı olarak değinen Ay, Türkiye ve Ortadoğu başta olmak üzere, tüm dünyadaki sömürüye, baskıya, zulme ve savaşlara değindi. Emperyalistlerin savaşlardan sorumlu olduğu söyleyen Ay “Emperyalistler yoksul halkların üzerinden kirli ellerinizi çekin” dedi. Uzun konuşmasını ardından, sözünü Ulm’lu gezeteci Meşale Tolu’yla dayanışma çağrısı yaparak bitirdi. Ay’ın yaptığı ortak konuşma, alanda yapılan en etkili konuşma olarak dikkat çekti.

Miting alanına kurulan dev sahnede müzik programı devam ederken, alanda kurulan çok sayıdaki yemek ve enformasyon standı ziyaretçi akınına uğradı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR