Uludağ Üniversitesi’ndeki Kürt öğrenciler saldırıların hedefinde

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ülkücü bir grubun saldırısına uğrayan Uludağ Üniversitesi öğrencisi Mehmet B., 3 ay içinde Kürt öğrencilerin 7 kez saldırıya uğradığını belirterek, “Cumhurbaşkanı’nın hedef göstermesiyle birlikte faşistler, her saldırdıkları öğrencileri ‘terörist’ ilan ederek ceza almaktan kurtulacaklar” dedi.

Uludağ Üniversitesi’nde okuyan biri engelli 2 Kürt öğrenci, 16 Mart’ta Ülkü Ocaklarına üye oldukları iddia edilen bir grup tarafından üniversitenin Görükle çıkış kapısında saldırıya uğradı. Ardından her 2 öğrenci, güvenlik gerekçesiyle bulundukları evden taşınmak zorunda kaldı. Öğrenciler, yeni taşındıkları evin sokağında bulunan markete bile yalnız gidemiyor. Polise şikayette bulundukları halde, herhangi bir gelişmenin yaşanmaması ise öğrencilerin daha fazla tedirgin olmasına neden oluyor.
Saldırıya uğrayan Mehmet B., Kürt öğrencilerin 3 ay içerisinde 7 kez bu tür saldırılara maruz kaldığını belirterek, özellikle Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olay sonrasında tüm üniversitelerin hedef haline getirileceğini ve ırkçı grupların da daha fazla cesaret bulacağını söyledi.
‘BİR KOLU TUTMAYAN ARKADAŞI DA DARP ETTİLER’
Fen Edebiyat Fakültesi 2’nci sınıf öğrencisi Mehmet B. kendilerine yönelik saldırıyı şu şekilde anlattı: “16 Mart Cuma günü saat 18.00’de okuldan eve gittiğimiz sırada Uludağ Üniversitesi Görükle çıkışındaki köprüyü geçer geçmez 3 kişi önümü kesti. ‘Bakar mısın?’ dediklerinde sigara yakmak için ateş isteyeceklerini sandım. Yüzlerindeki tedirginliği görünce, daha önce de öğrenciler saldırıya uğradığı için olayın ciddiyetini anladım. Koluma girip yolun karşısına götürdüler bizi. Biri ‘Senin Facebook’ta paylaşımların var’ dediği anda 3-4 kişi de diğer taraftan geldi. Hepsi birden bana vurmaya başladı. Yere düştüğümde sadece kafamı hedef alıyorlardı. Kafam kırıldı. Çevredeki yurttaşlar gelip araya girdiklerinde, ‘Bırakın bu bölücüdür, haindir’ gibi şeyler söylediler. Daha sonra bir çift beni arabayla alıp hastaneye götürdü.” Mehmet B., kendisiyle birlikte aynı fakültede 2’nci sınıf öğrencisi olan ve bir kolu tutmayan Fatih E. isimli arkadaşının da darp edildiğini söyledi.
‘CUMHURBAŞKANI FAŞİSTLERİN ARKASINI SAĞLAMLAŞTIRDI’
Hastanede darp raporu aldıktan sonra Görükle Karakolu’na gittiğini ve saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ifade eden Mehmet B., “Polis baştan savma işlem yaptı. Saldırıya uğradığım yere yakın sitelerde kameralar var. Sonuçta bu ülkenin polisiysen bunlara bakman lazım. Saldırganlar bilinçli bir şekilde kollanıyor” dedi.
2018 yılı içinde Uludağ Üniversitesinde okuyan öğrencilerin şimdiye kadar 7 kez ırkçı gruplar tarafından saldırıya uğradığını kaydeden Mehmet B., “7 defa saldırı yapılıyorsa ve hiçbir önlem alınmıyorsa, bana yapılan saldırıdan sonra da saldırıların devam edeceğinin göstergesidir. Çünkü ortalık bayağı bir kızışmış durumda. Cumhurbaşkanı’nın Boğaziçi Üniversitesindeki öğrencileri hedef göstermesiyle birlikte faşistlerin arkası sağlamlaştı. Her saldırdıkları öğrencileri ‘terörist’ ilan ederek ceza almaktan kurtulacaklar” şeklinde tepkisini dile getirdi.
MA / Muhammet Doğru
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR