Üniversitede sanat topluluğuna tekbirli saldırı

Hacettepe Üniversitesi Bilim, Kültür ve Sanat Topluluğu’nun toplantısı bozkurt işareti yapan ve tekbir getiren bir grubun saldırısına uğradı. Birçok öğrenci topluluğunun etkinlik düzenlediği dönemde yapılan saldırıya tepki gösteren öğrenciler, yaratılan gergin ortamın bilim ve sanat üretimine engel olacak bir hal aldığına dikkat çekti.

Üniversitenin Beytepe kampüsünde öğrenci toplulukları, her dönemin ilk haftalarında tanışma toplantıları ve etkinlikler düzenliyor. Üniversite bünyesinde, gerekli izinli alarak yapılan etkinliklerden biri de Bilim, Kültür ve Sanat Topluluğu’nun tanışma toplantısı idi. Önceki gün gerçekleşen toplantı sloganlar atarak tekbir getiren bir grubun saldırısına uğradı. Bir kadın öğrenciyi darbeden grup, toplantıya katılan diğer öğrencileri de tehdit etti.

Yayınladığı yazılı açıklamayla durumu kınayan topluluğa diğer öğrenci toplulukları da destek verdi. Topluluğun açıklamasında bilim, kültür ve sanat üzerine tartışmayı planladıkları etkinlikliğe gelen öğrencilerin can güvenliğinin tehdit edildiğine dikkat çekildi.

Üniversitedeki bu durumu ülke gündeminden bağımsız değerlendirmenin mümkün olmadığı belirtilen açıklamada, saldırıyı gerçekleştirenlerin geçmişte 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde kadınlara saldırdığı, Soma için yapılan anıt duvarı tahrip ettikleri, tecavüze direndiği için öldürülen Özgecan Aslan’ın duvara resmedilen silüetini karaladıkları, Cerattepe’nin korunması için horon tepenlere saldırdıkları ifade edildi. Topluluk açıklamasında, herşeye rağmen üniversitelerinde laik, bilimsel ve aydınlanmacı üretimden yana tutumlarını sürdüreceklerini vurguladı.

Rektörlük ile görüşme talep eden öğrenciler, bu saldırının da geçmişte yaşananlar gibi cezasız kalmaması gerektiğine dikkat çekiyor. (Ankara/EVRENSEL)

EN SON EKLENENLER