Üniversitede ‘tek adam rejimi’ hayata geçirildi

Gümüşhane Üniversitesi, darbe girişiminin ardından görevden alınan dekanların yerine de fakülte dekanlıklarına da rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın’ın atanmasıyla “tek adam rejimi” fiili olarak üniversitede hayata geçmiş oldu.

Darbe girişiminin ardından kamuda devreye konulan “cadı avı” operasyonlarının geldiği boyut, ülkeyle birlikte üniversitelerin de “tek adam rejimine” doğru gittiği gözler önüne serdi. Gümüşhane Üniversitesi’nde darbe girişiminin ardından onlarca akademisyen görevden alınırken, çeşitli fakültelerin dekanları da bu isimler arasında yer aldı. Dekanların koltuğunun boşalmasının ardından Mühendislik ve Doğan Bilimleri Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Turizm Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve İletişim Fakültesi dekanlıklarına vekalaten atanan isim bir skandal oldu. Üniversite Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın, aynı zamanda söz konusu 7 fakültenin de dekanı olarak görevlendirildi.

Yönetim kurulunun 11 üyeliğinin 8’inde aynı isim

Böylelikle üniversitenin rektörü Günaydın ile birlikte 11 kişiden oluşan yönetim kurulunun 8 üyeliğini de Günaydın yürütmeye başladı. Üniversitenin internet sitesindeki yönetim kurulu albümüne de yansıyan bu durum üniversite yönetiminin de ne kadar özerk olduğunu tartışmaya açtı.

(hd/cd)
 

EN SON EKLENENLER