Urfa Demokrasi Platformu Surlularla buluşacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Urfa Demokrasi Platformu yeryüzü sofrasında Surlular ile bir araya gelecek. Platform üyesi Leyla Mumin, “Sur halkındır terk etmeyeceğiz. Ne kentlerimiz, ne zeytinliklerimizi, ne kıyılarımızı, ne de Sur’u bırakırız!” dedi.

Urfa Ekoloji Derneği, KESK Şubeler Platformu, İHD, EMEP, HDP ve DBP’den oluşan Urfa Demokrasi Platformu üyeleri, Diyarbakır’da Sur’un yıkımına tepki gösteren yurttaşlarla beraber kurulan yeryüzü sofrasına katılmak üzere yola çıktı. Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Urfa Şube binasında basın toplantısı düzenleyen platform adına konuşan Urfa Ekoloji aktivisti Leyla Mumin, “Yıkımı değil yaşamı savunuyoruz” sloganıyla Sur halkı ile dayanışma adına yola çıkacaklarını ifade etti. Sur’un sadece Sur’daki mahalle sakinlerinin problemi olmadığını söyleyen Mumin, “Aynı zamanda tüm ülkenin problemidir. Bir çok kez gördüğümüz üzere siyasi iktidar ne zaman hukuksuz bir uygulamaya başvursa bunu olağanlaştırma, genişletmekte ve böylece gelecekteki hukuksuzlukların da yolunu açmaktadır. Olağanlaşan hukuksuzluklar ise tüm Türkiye’de uygulanmaktadır” dedi.

Sur’da yıkımların ve zorla tahliyelerin durdurulması gerektiğini söyleyen Mumin, halkı göçe zorlayan yaptırımları kınadıklarını ve bu yaptırımların asimilasyon politikası olduğunu ifade etti. Mumin, “Ekmeğini suyunu al, Sur’a gel” kampanyası kapsamında Sur halkı ile buluşacaklarını ve bundan sonra da Sur halkı ile dayanışmalarının süreceğini söyleyerek, “Sur halkındır terk etmeyeceğiz. Ne kentlerimiz, ne zeytinliklerimizi, ne kıyılarımızı, ne de Sur’u bırakırız!” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR