Uyuşturucu ticaretini ve polisin göz yummasını bir bir anlattılar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kendileri de bir dönem madde bağımlısı olan ve devrimci, demokrat kesimlerin yardımı ile uyuşturucuyu bırakan E.D. ve İ.Z., Torbalı’da ulu orta yapılan uyuşturucu ticaretini ve polislerin uyuşturucu ticaretine nasıl göz yumduğunu anlattı.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin 2016 verilerine göre; uyuşturucu madde kullanımı nedeniyle dünya genelinde her yıl 200 bin kişi hayatını kaybediyor. Ancak buna rağmen uyuşturucu kullanımı dur durak bilmezken, Türkiye ve benzeri ülkelerde “Bir devlet politikası” olarak belli oranda uyuşturucu kullanımına göz yumulduğu, hatta teşvik edildiği iddia ediliyor. Bu iddialara her geçen gün bir yenisi eklenirken İzmir’in Torbalı ilçesinde var olan bir uyuşturucu ağına kolluk kuvvetlerinin göz yumduğu belirtiliyor. Torbalı’da gençlerin yaklaşık yüzde 80’inin madde bağımlısı olduğu mahallelerde, satışın yapıldığı mekan, dernek ve adreslerin çevresinde polis bulunmasına rağmen müdahale edilmemesi dikkat çekiyor. Yıllarca uyuşturucu kullandıktan sonra devrimci, demokrat kesimlerin yardımı ile uyuşturucuyu bırakan E.D. ve İ.Z., Torbalı’daki uyuşturucu ağını anlatarak, gençlere de çağrıda bulundu.

Madde kullanmaya 17 yaşında başladığını ve geçtiğimiz yıllarda kendisine yardımcı olan devrimci, demokrat bir grup sayesinde artık madde kullanmadığını belirten E.D (37), uyuşturucuya İzmir’de arkadaş ortamında bulaştığını söyledi. Daha sonra Torbalı’ya bağlı Çaybaşı mahallesinde “Bülbül” lakaplı Y. (isimleri açık söylüyor) adlı kişiden esrar almaya başladığını dile getiren E.D., “ Y. bir içimlik esrarı 10 TL karşılığında satıyor. Çaybaşı’nda bulunan yeşil renkli gecekondu evinin penceresinden esrarı içicilere dağıtıyor. Aynı zamanda Torbalı mahallesinde bulunan F. isimli şahıs da uyuşturucu satıyor. Herkes tarafından biliniyor” dedi.

TORBALI’DA UYUŞTURUCU YAŞI 13’E DÜŞTÜ

Torbalı’da uyuşturucunun yoğun olarak Muratbey ve Atatürk mahallerinde satıldığını belirten E.D. bunun yanı sıra, Yemişlik, Çaybaşı, Cumhuriyet mahalleleri, geceleri ise Atatürk mahallesinde bulunan Fatih İlköğretim Okulu’nda ve M.K. Bilardo salonunda uyuşturucunun yaygın bir şekilde satıldığının altını çizdi. E.D., “Torbalı’da şu an uyuşturucu kullanma yaşı 13’e düşmüş durumda. Atatürk mahallesinde sokak ortasında rahatlıkla satış yapılmakta. Her kullanıcı zamanla satıcıya dönüşüyor. Torbalı Sanayisi’nde bulunan gece kulüplerinin önünde satılıyor. Polisler biliyor ama hiç müdahalede bulunmuyor” diye konuştu.

GÜVENLİK GÜÇLERİ UYUŞTURUCUYA GÖZ YUMUYOR!

Al. isimli mekanda çalıştığı esnada Torbalı Karakolu’nda K. isimli görevli bir astsubaydan kendilerini bara götürmesini istediğini belirten E.D., “K. astsubay ‘eğer ….. varsa gelirim’ dedi. Biz de gittik onun olduğu masada ekstazi denilen uyuşturucu hapları içtik. O yüzümüzden içtiğimizi anladı. Yanında bir polis arkadaşı da vardı. Eğlence bittikten sonra bizi Al.’ya bıraktı. Ertesi gün tekrardan Al.’a geldi. Kalkarken hesap istediğimizde ise ‘sizin yaptıklarınıza göz yumuyoruz bir de hesap mı vereceğiz size’ dedi. K. astsubay bizim uyuşturucu içtiğimize göz yumduğundan hesap vermeden mekandan ayrıldı. Torbalı’da ovalık alanda esrar içerken polislere hep yakalandık; ama polisler hiçbir şey demeden hep gittiler” diyerek polisin bilinçli bir şekilde uyuşturucuya göz yumduğunun altını çizdi.

UYUŞTURUCU ALABİLMEK İÇİN HIRSIZLIK YAPILIYOR

S.H. isimli esrar satıcının esrar ile yakalandığını, polisler tarafından polis aracına bindirildiğini aktaran E.D., polislerin biraz ilerledikten sonra S.H.yi tekrardan serbest bıraktığını söyledi. Torbalı merkezde “Kürt B.” lakaplı satıcının da ot, kristal, ekstazi, jameyika ve bonzai diye bilinen uyuşturucu maddeleri sattığını kaydeden E.D., “C.O. isimli madde bağımlısı arkadaşımız ise uyuşturucu alabilmek için hırsızlık yapıyordu. Torbalı merkezde K. Otel’in yanında bulunan ve A.H.ye ait olan dükkanda toplu şekilde uyuşturucu içiliyor. Hatta içeride 3 hilal ve ‘uçuşa hazır olun’ yazısı bulunuyor. Herkes tarafından bilinen ve polislerin devriye attığı bir yer; ama buraya da hiç baskın olmadı” şeklinde konuştu.

POLİS: UYUŞTURUCU İÇİN, SİYASETLE NE İŞİNİZ VAR

Diyarbakırlı Ö. isminde bir arkadaşının Buca’ya bağlı Gediz mahallesinde bulunan “Sarı A.” lakaplı uyuşturucu satıcısına bir poşet esrar verdiğine, bunun karşılığında ise şeker adı verilen uyuşturucu hapları aldığına tanıklık ettiğini dile getiren E.D., “Ö. ile aynı zamanda Konak’a bağlı Ballıkuyu mahallesinde kışın S.Y. isminde bir madde satıcısından ekstazi almaya gittik. Kışın olduğundan biraz ısınmak için oturduk. S.Y. evde bulunan radyonun içerisinden hapları çıkardı. O esnada polisler evin önüne geldi. Biz de panik yapıp Ö. ile kaçmaya çalıştık. S.Y. bizi durdurarak ‘korkmayın onlar bizden’ diyerek kapıda duran polislerinin yanına gidip sohbet ettikten sonra içeriye geldi. Ardından biz de oradan ayrıldık” dedi. Bir arkadaşı ile İzmir’e basın açıklamasına giderken gözaltına alındığını da aktaran E.D., polislerin arkadaşına, “Gidin bira için, takılın, uyuşturucu kullanın. Sizin siyasetle ne işiniz var” dediğini aktardı.

‘GENÇLER UYUŞTURUCUDAN UZAK DURSUN’

Son bir yıldır devrimci faaliyet yürüten gençlerle tanıştıktan sonra uyuşturucu kullanımını bıraktığını, şu an çevresini ise uyuşturucuya karşı örgütlemeye çalıştığına dikkat çeken E.D., şunları söyledi: “Uyuşturucu hayatımı paramparça etti. Önce insanlardan yalnızlaşıp sonra yabancılaştım. Sonra kendimi kötü hissedip intihara kadar gittim. Ailemi kaybettim onlardan uzaklaştım. Hiçbir arkadaşım kalmadı sadece içiçi ve satıcılar arkadaşım olarak kalmıştı. Sonraları farkına vardım ki Kürtlerin yoğun yaşadığı yerlerde Kürtlerin politik duruşlarını kırmak, siyasetten uzaklaştırmak için uyuşturucuya göz yumuluyor. Polis daha çok teşvik ediyor gözümle gördüm. Güpegündüz satılan yerlerde satışı gördükleri halde müdahalede bulunmuyorlar. Polislerin küllahbeyleri ile araları iyi zaten. Kürt gençleri uyuşturucudan uzak dursun. Hayatı param parça ediyor. Çevremdeki gençlere kendi hayatımdaki etkileri anlatarak onları uzak tutmaya çalışıyorum.”

‘FUHUŞA GÖZ YUMULUYOR’

Atatürk mahallesinde bulunan bir büfede uyuşturucu satışının yapıldığını, büfenin polislerin uğrak mekanı olduğunu aktaran İ.Z. de, “Torbalı’da S. ve K. olarak bilinen şahıslar ise uyuşturucu ticaretinin merkezinde. Kendileri Ödemiş’ten getiriyor. Torbalı’daki bir çok satıcı da onların elemanı. S. ve K. arasındaki uyuşturucu rekabetinden dolayı şu ana kadar 6 kişi yaşamını yitirdi. Aynı zamanda kulüplerin önünde uyuşturucu ve 12 Rus uyruklu kadına da zorla fuhuş yaptırıyorlar. Polisler sürekli geceleri bu mekan çevresinde ama ne kadınların fuhuşa zorlanmasında, ne de uyuşturucu satışında bir değişiklik yaşanmıyor” dedi.

DERNEK FAALİYETİ ADI ALTINDA KAÇAK KUMAR

Torbalı’da bulunan R.E.nin kumar oynattığını polisin sürekli çevrede olduğunu fakat müdahalede bulunmadığını belirten İ.Z., bazı mekanların dernek faaliyeti altında kumar oynattığını söyledi. M.A. isimli arkadaşının Torbalı’nın Karşıyaka mahallesinde uyuşturucu satışı için arkadaşları ile ev tuttuğunu aktaran İ.Z., “M.A. ile sohbet ettiğimiz esnada kendisi bana uyuşturucuyu evden eve taşıdıklarını kendisinin bu ticaretten kazandığının yarısını aldığını söyledi. M.A. ‘polisler beni bir miktar esrarla yakaladı. Esrarı tekrar kağıda sarıp cebine koydu. Ben de tekrardan yoluma devam ettim’ dediğini aktardı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR