Uzmanlar: Türkiye Alman desteği olmadan SİHA’ları üretemezdi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türk ordusu son dönemlerde İnsansız Hava Araçları (SİHA)’larla Kürdistan ile Libya’da tam bir cezasızlık içerisinde katliamlar gerçekleştiriyor. SİHA’ların üretiminde Alman teknolojisinin hangi rol olduğu Alman televizyon kanalında yayınlanan “Monitor” programında ele alındı.

Türk devletinin SİHA’larla Rojava ve Güney Kürdistan’da sivilleri katlettiği hatırlatılan programda geçtiğimiz günlerde Angela Merkel hükümetinin Yeşiller Partisi’ne verdiği yanıtta “Türk ordusu için roket ve füze üreten Roketsan’a harp başlığı satıldı” itirafına dikkat çekildi.

İlk olarak ANF’de yayınlanan ve Alman hükümetinin ayrıntılı olarak hangi teknoloji ile füze başlıklarını sattığına dair bilgilerin yer aldığı yanıtı inceleyen uzmanlar önemli tespitlerde bulundular.

‘ROKETSAN ALMAN FÜZELERİNİ KOPYA ETTİ’

Programda konuşan uzmanlara göre Roketsan’ın 2010 yılından başlayarak 2018’e kadar Almanya’dan satın aldığı ve sayı olarak az olmaları dikkat çeken füze başlıklarını kendisi üretmeye başladı.

Uluslararası Af Örgütü’nün silah uzmanı Brian Castner bu konuda şunları söyledi: “Türkiye neden çok sayıda bu füze başlığını satın aldı? Çünkü sadece bunların teknolojisini öğrenmek için. Ve Roketsan bu teknolojiyi kopya ederek üretmeye başladı.”

Castner Almanya’dan alınan teknolojinin Türk mühendislere çok yardımcı olduğunu belirtirken, yine programa konuşan Hessen Barış ve Çatışma Araştırmaları Vakfı’ndan Simone Wisotzki ise başka bir tespitte bulundu.

Wisotzki’ye göre Alman teknolojisinin yardımı olmasaydı, Türkiye’nin SİHA’ları üretmesi 5 ile 10 yıl sürerdi.

ALMAN HÜKÜMETİ NEDEN HEP ‘ÜÇ MAYMUNU’ OYNUYOR?

Almanya’dan alınan teknolojinin SİHA ile füzelerini üretiminde Türkiye’ye büyük bir avantaj sağladığı tespiti yapılan programda 23 Haziran günü Kobanê’nin Helîncê köyünde Türk devletinin SİHA’larla katledildiği 3 üç kadının da sivil olduğunun altı çizildi.

Angela Merkel başbakanlığındaki federal hükümetin muhalefet partilerinin “Bu SİHA’lar nerede kullanılıyor? Kimlere satılıyor? Sivillerin bu teknolojiyle öldürüldüğünü biliyor musunuz?” şeklindeki sorularına genelde “Elimizde böyle bir bilgi yok” biçimde yanıtlar verdiği hatırlatılan programda bu konuya ilişkin şu yorum yapıldı: “Çünkü Federal Hükümet bilmek istemediği için hep bilmiyorum diyor.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR