VAHŞET BM RAPORUNDA

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

BM, Myanmar’da Arakanlı bebek, çocuk, kadın ve yaşlıların öldürüldüğüne, köylerin yakıldığına, kitlesel gözaltıların yapıldığına, sistematik biçimde toplu tecavüz ve cinsel şiddet gerçekleştirildiğine dikkat çekti

Birleşmiş Milletler (BM), hazırladığı raporla Arakan Müslümanlarının kitlesel katliam ve toplu tecavüz gibi “insanlığa karşı suç” teşkil eden eylemlere maruz kaldığını ortaya koydu.

5_arakanBM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından hazırlanan raporda, Myanmar güvenlik güçlerinin, burada yaşayanlara karşı kitlesel katliam ve toplu tecavüzler gerçekleştirdiği bildirildi. Ekim ayından beri Müslüman köylerinin yakıldığı vurgulandı. Eylemlerin insanlığa karşı suçun yanı sıra etnik temizlik suçunu da oluşturduğu kaydedildi. Rapora göre; tanık ifadeleri aracılığıyla “bebek, çocuk, kadın ve yaşlıların öldürülmesi; kaçan insanlara ateş açılması; köylerin tamamıyla yakılması; kitlesel gözaltıların yapılması; sistematik biçimde toplu tecavüz ve cinsel şiddet gerçekleştirilmesi; gıda ve gıda kaynaklarının kasten imha edilmesi” suçlarının işlendiği vurgulandı.

‘Kahredici zulüm dayanılmaz’

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zayid El Hüseyin, rapora ilaveten yayımladığı açıklamada, “Arakan çocuklarının maruz bırakıldığı kahredici zulüm dayanılmaz” ifadesini kullandı. Raporda ayrıca, Myanmar ordusunca 9 Ekim’de hudut karakollarına yapılan saldırıların ardından Arakan Eyaleti’nde güvenlik operasyonu başlatılmasından bu yana 66 bin kişinin Bangladeş’e kaçtığına işaret edildi. “Alan temizleme harekatı” adı altında yürütülen operasyonların muhtemelen yüzlerce ölümle sonuçlandığına, bu ölümlerin bir bölümünün helikopterle köylere ateş açılması ve el bombaları bırakılması neticesinde gerçekleştiğine dikkat çekildi.

NEW YORK

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR