Valilik’ten Dereli hakkında açıklama: Mevzuata uygun

Post date:

Author:

Category:

Valilik, Şerali Dereli ile ilgili 5 gün sonra yaptığı açıklamada, müdahalenin ‘mevzuata uygun’ yapıldığı ileri sürdü. Yakınları Dereli’nin sebepsizce askerlerce atı ile birlikte öldürüldüğünü iddia ediyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere Beldesi Awyan (Duranlar) köyünde 29 Ekim günü evinin 50 metre ilerisinde yakınlarınca askerler tarafından öldürüldüğü iddia edilen Şerali Dereli’ye (61) ilişkin Hakkari Valiliği’nden 5 gün sonra açıklama geldi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bazı basın yayın organları tarafından yayınlanan Hakkari İli Yüksekova İlçesine bağlı Esendere Beldesinde “bir kişinin evinde askerler tarafından öldürüldüğü” şeklindeki asılsız haberler karşısında aşağıdaki açıklama yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Terörün finansmanı ve kaçakçılığın önlenmesi amacıyla İran sınırına yaklaşık 7 km mesafede PKK/KCK terör örgütü mensuplarının geçiş güzergahı üzerinde yürütülen planlı operasyon faaliyeti sırasında karşılaşılan gruba yönelik yapılan tüm DUR ihtarlarına uyulmaması ve gece karanlığından yararlanarak kaçmaya başlanılması üzerine ilgili mevzuat çerçevesinde güvenlik birimlerimizce müdahalede bulunulmuş olup olay yerinde yapılan incelemede yaklaşık 10 kilogram metamfetamin maddesi ele geçirilmiştir.

Olay yerinde yapılan arama tarama faaliyetinde daha önceden “uyuşturucu/uyarıcı madde imalatı ve ticareti” suçundan kaydı bulunan Ş.D.’nin hayatını kaybettiği görülmüş olup, konuyla ilgili olarak gerekli soruşturmalar devam etmektedir.”

Kolluk birimlerinin ‘mevzuat uygun’ hareket ettiğini öne süren Valilik, ayrıntılarına yer vermediği müdahale sonucunda yaşamını yitiren Şerali Dereli’ye dair “hayatını kaybettiği görülmüş olup” dedi.

Öldürülen Şerali Dereli’nin oğlu Sultan Ali Dereli, yaşanan olaya dair “Köyün 50 metre ilerisinde ya vardı ya yoktu. Babam her zaman oraya gidiyor ve bağlı olan atlarını ahıra koyuyordu. O Gün yine saat 18.00’de atlarını ahıra koymaya gidiyordu. Orada askerler canavarca tarayarak, atı ve tayı ile birlikte katlediyorlar. Bu bir vahşettir” anlatımlarında bulunmuştu.

Kaynak: MA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR