Van anti-Kürt savaş politikalarının ve OHAL’in pilot ili…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, ‘Van’ın baskı politikalarında pilot il olarak seçildiğini belirterek, ‘STK’lar, dernekler kapatıldı ama bunların üyelerine yönelik organize edilmiş, planlanmış, sindirme kapsamında bir plan olduğu çok aşikâr’ dedi. Öte yandan Emniyet’e çağrılan kardeşine, ‘Gizli tanık sizin Lezgin Botan’ın kardeşi olduğunuzu söylüyor, doğru mu?’ sorusu soruldu

Van’da iki hafta önce yaklaşık 150 KESK üyesi haklarında ‘gizli tanık’ ifadesi olduğu gerekçesiyle Emniyet Müdürlüğü’ne ifade vermeye çağrıldı. Emekçilere, ‘gizli tanık ifadesinde servis aracında, yürürken Kürtçe şarkılar söylediğinizi söylüyor’, ‘Sohbetlerinizde örgütün propagandasını yapıyormuşsunuz’ gibi suçlamalar yapıldı. Gözaltına alınanlardan biri de SES Üyesi Ferzende Bozkurt oldu. Bozkurt’a da ‘Gizli tanık sizin Lezgin Botan’ın kardeşi olduğunuzu söylüyor’, doğru mu?’ sorusu soruldu. HDP’li Botan, “Bunu öğrenmeleri için gizli tanığa gerek yoktu, kayıtlara baksaydılar ya da bana sorsaydılar.” dedi.

Van pilot il…

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Van’ın baskı politikalarında pilot il olarak seçildiğini belirterek, “STK’lar, dernekler kapatıldı ama bunların üyelerine yönelik organize edilmiş, planlanmış, sindirme kapsamında bir plan olduğu çok aşikâr. Gizli tanık uygulaması var. İstismara açık bir gerekçe ile STK temsilcileri, yöneticileri toplu olarak gözaltına alınıyor. İş yerlerinden alınarak toplu olarak ifadeye çağrılıyor ve propaganda yaptıkları iddia edilerek suçlamalar yöneltiliyor. Bunlar çok tehlikeli şeyler” diye konuştu.

STK’ler kriminalize ediliyor…

Van’da meslek odalarına yönelik yeni bir yöntemin devreye konulduğunu kaydeden Botan, şöyle devam etti: “Sivil toplum ruhunu öldürmeye çalışıyorlar. Benim kardeşimi de alıp ona gizli tanığın ‘Bu kişi Lezgin Botan’ın kardeşidir’ şeklindeki ifadesinden yola çıkarak bu soruyu sormuşlar. Herkes kendine vazife çıkarmış. Yükselmek isteyenler meslektaşlarını jurnallıyor. Nedir bu gizli tanık? Gizli tanık dediklerinin ucu son derece açık. Burada amaç STK’lı kriminalize etmek ve korku imparatorluğunu iyice pekiştirerek toplumu teslim almaktır. Şu anda bürokraside, kamu kurumlarında şantaj ve kumpaslar kuruluyor; en önemli koz olarak da gizli tanıklar kullanılıyor. Bunun ucu açıktır, bu durum herkesi vurabilir.”

Bu densizlik! Kınıyoruz…

KESK’in 30 yıldır emek ve demokrasi mücadelesi verdiğini; tüzüğü, Danıştay tarafından onaylanan yasal bir sendika olduğunu; aidatların devlet tarafından ödendiğini hatırlatan Botan, “Eğer bu sendika iddia edildiği gibi ‘Terör örgütleriyle iktisablı’ deniliyorsa o zaman devlet bizzat kendisi bunu finanse ediyor. Gizli tanık ifadesine kelimesiyle başlanarak emekçiler kriminalize ediliyor. Sendikal faaliyet suç değil, KHK ile kapatılan kurumlar var ve KESK için böyle bir durum da söz konusu değil. Bu densizliği kınıyoruz” şeklinde konuştu.

Sanki kardeşim olması suç…

“Benim kardeşim olması suç mu?” diye soran Botan, “kendini iktidara kanıtlamak isteyen güvenlik bürokrasisi adeta yarışa girmiş. Vali yardımcıları, kaymakamlar, emniyet müdürlerine kadar böylesi bir iktidara yaranma çabası var” dedi.

HABER MERKEZİ

5

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR