Van’da 6 ayda bin 811 hak ihlali yaşandı

0
173

İHD Van Şubesi, kentte 2017 yılının ilk 6 ayında bin 811 hak ihlali yaşandığını açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD)Van Şubesi, kentte 2017 yılının ilk 6 ayında yaşanan hak ihlalleri raporunu açıkladı. Şubede yapılan açıklama öncesi kısa bir konuşma yapan İHD Şube Başkanı Murat Melet, dün gece saatlerinde kentin Hacıbekir Mahallesi’nde yaşanan çatışmada bir kişinin yaşamın yitirdiğini ve 11 kişinin de gözaltına alındığını belirtti.

Daha sonra rapora ilişkin konuşan İHD MYK Üyesi Serhat Ertak ise Türkiye’de çatışma ve şiddet ortamının hız kesmeden sürdüğüne dikkat çekti. Çatışmalı ortamdan kaynaklı yaşamın her alanında insan hakları ihlallerinin sistematik bir şekilde sürdüğün dile getiren Ertak, “Çatışmaların başladığı 2015 yılının Temmuz ayından bu yana, yani 2 yılda ilimizde onlarca insan yaşamını yitirdi” dedi.

‘DİALOG DIŞI ÇÖZÜMLERDE ISRAR ACI TABLO BIRAKIYOR’

Ertak, 2017 yılının ilk yarısında çıkan çatışmalarda polis, asker ve koruculardan oluşan 6 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 6 kişinin ise yaralandığını söyledi. Ertak, “Öte taraftan bu çatışmalarda yaşamını yitiren örgüt militanı sayısı 10 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca çatışmalı ortam nedeniyle 1 sivil yurttaş yaşamını yitirirken, 2 yurttaş da yaralanmıştır. Diyalog dışı çözüm yöntemlerinde ısrar, geride toplumsal yaşamı derinden etkileyen ve yaşamını yitiren insanların istatistiklere eklendiği korkunç ve acı bir tablo bırakıyor” dedi.

‘OHAL TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNDEN ÇIKARTILMALIDIR’

OHAL’in insan hakları ihlallerinin ortaya çıkmasına neden olduğunu ifade eden Ertak, “Özellikle yayınlanan KHK’lerle düşünce ve ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, ekonomik ve sosyal haklar ile kişi özgürlüğü ve güvenliği bakımdan mağduriyet oluşturan ihlaller ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, demokratik ilerlemenin sağlanamamasına ve özgürlüklerin kısıtlanmasına yol açan OHAL, bir an önce Türkiye’nin gündeminden çıkarılmalı, uygulamaların oluşturduğu mağduriyetler derhal giderilmelidir” diye konuştu.

2017 yılının ilk 6 ayında işkence ve kötü muamele, toplanma ve gösteri hakkına yönelik yasaklar ve müdahaleler, düşünce ve ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, kadına ve çocuklara yönelik şiddet, ekonomik ve sosyal haklardaki kayıplar gibi pek çok değişik ve kategorik konularda ihlaller açığa çıktığının aktarıldığı raporda geçen hak ihlalleri şu şekilde:

*2017 yılı Ocak-Haziran döneminde kentte 325 ev baskını gerçekleşmiş,334 yurttaş gözaltına alınmış ve 115 yurttaş tutuklanmıştır. Ayrıca 36 mülteci gözaltına alınmıştır. Çoğunluğu sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ve “yasa dışı örgüt üyeliği” “yasa dışı örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” “yasa dışı örgüt propagandası yapmak” gibi suçlamalarla gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklanmaların, kişi güvenliği ve özgürlüğünün açık bir ihlali olduğunu, çatışmaya dayalı siyasal iktidar politikalarından bağımsız olmadığını ve bütününe bakıldığında da bir siyasi operasyon niteliği taşıdığını belirtmek istiyoruz.

*Mahpushanelerden akrabaları aracıyla 6 kişi sevk uygulamaları,5 kişi sağlık uygulamaları,7 kişi tecrit uygulaması,1 kişi haberleşme hakkı ihlali, 15 kişi de kötü muamele ve işkence nedeniyle derneğimize başvurmuş ve hukuki yardım talebinde başvurmuştur.

*Bu süreçte 4 yurttaşın da kimliği belirsiz kişiler tarafından yaşamına son verilmiştir.

*Gözaltında veya gözaltı yerleri dışında, işkence ve kötü muamele konusunda basında da yer aldığı üzere mantar toplamaya çıkmış 3 yurttaşın işkenceye maruz kaldığı tespit edilmiş, böylece gözaltında işkenceye maruz kalanların sayısı 5’e çıkmıştır.

*İfade ve örgütlenme hürriyeti de, Valilikler ve Kaymakamlıklarca alınan yasaklama kararlarıyla kısıtlanmış bulunmaktadır. Açık hava toplantıları, demokratik gösteri, yürüyüş ve etkinlikler, ‘güvenlik’ gerekçe gösterilerek yasaklanmaktadır.

*Kentimizde yayımlanan İpekyolu gazetesi bu süreçte kapatılmıştır. Gözaltı, tutuklamalar ve basın kuruluşlarının kapatılması nedeniyle onlarca gazeteci işsiz bırakılmıştır.

*Görevden uzaklaştırılan ve tutuklanan belediye eş başkanlarının yerine atanan kayyumlar tarafından işten atılan 891 belediye çalışanı onlarcası derneğimize başvurarak hukuki yardım talebinde bulunmuştur.

*Aile içi şiddet, toplumsal alanda şiddet nedeniyle 4 kadın cinayeti gerçekleşmiştir.

*Sokakta ölü bulunan bir bebek dışında Erciş,Başkale ve Gürpınar’da 4 Öğretmen cinsel istismardan tutuklanırken 16 çocuk istismara maruz kaldı. Ayrıca iki çocuğunda intihar ettiği tespit edilmiştir.

*2017 yılının ilk 6 ayında tespit edebildiğimiz insan hakları ihlallerinin toplamı 1811’i bulmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here