Van’daki STÖ’lerden nöbete destek

0
108

HDP’nin Van’da sürdüreceği Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne kentte bulunan STÖ’lerden tam destek geldi. Nöbetteki taleplerin toplumun ortak talepleri olduğunu hatırlatan STÖ temsilcileri, demokrasi talebi olan herkesin katılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Van’da Musa Anter Barış Parkı’nda sürdüreceği Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne kentte bulunan sivil toplum örgütlerinden (STÖ) destek geldi.

GENEL-İŞ: SESİNİ DUYURMAK İSTEYEN NÖBETE KATILMALI

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Eşbaşkanı Emine Bozkurt, ülkedeki hukuksuzluklara dikkat çekerek, “OHAL sürecinde üyelerimiz ihraç edildi ve tutuklandı. Yaşanan hukuksuzluklara karşı kim sesini çıkarıyorsa, onların yanındayız ve destekliyoruz. HDP’nin başlattığı nöbeti destekliyoruz. Hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Herkes insani olarak bu nöbeti desteklemesi gerekiyor” dedi. KHK’lerle üyelerinin ihraç edildiğini hatırlatan Bozkurt, “Bu ülkede yaşanan hukuksuzluklara karşı olan ve sesini duyurmak isteyen herkes nöbete katılmalıdır” diye konuştu.

VAN BARO BAŞKANI: ADALET YOK

Demokratik eylem ve etkinliklere işaret eden Van Barosu Başkanı Murat Timur, “Yargıda son dönemde adaletin olmadığı yönündeki tartışmalar mevcut. HDP’nin demokratik siyaset içerisinde gösterdiği tepki hukuki ve meşrudur” değerlendirmesinde bulundu.

İHD: ADALET İÇİN ÖNEMLİ

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Başkanı Murat Melet, adaletin Türkiye halklarının ortak ve temel ihtiyacı olduğunun dile getirerek, Ankara’dan İstanbul’a gerçekleştirilen Adalet Yürüyüşü ardından Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin önemine vurgu yaptı. Nöbetin tüm kesimler tarafından desteklenmesi gerekliliğini ifade eden Melet, “Adaleti geri getirmek HDP’nin dile getirmesi önemlidir, fakat yeterli değildir” dedi.

‘YENİ DEVLETE KARŞI ADALET SAĞLANMALI’

Antidemokratik politikalara karşı “Birlik” çağrısında bulunan Melet, şunları söyledi: “Mevcut bir yönetim var, bu yönetim kendi zihniyetini herkese dayatıyor. Yeni bir devlet anlayışından bahsediyor. Yeni bir devletin kurulduğundan bahsediyor ve yeni bir devlet kurucusundan bahsediyor. İnsanlar farkında olmadan, alttan alta yeni bir gizli oluşumun olduğunu kendileri söylüyorlar. Bu temelde de yeni oluşacak devletin insan hakları, demokrasi ve adaletten yana olmayacağı gerçektir. Kendisi dışından kimseye yaşam hakkı tanınmadığını da görüyoruz. Bu anlamda adaletin sağlanması önemlidir. Demokrasinin güçlenmesi ve bu ülkede yaşayan tüm halkların ortak ve adilce yaşayabilmeleri için temel ihtiyaç adalettir.”

Nöbeti desteklediklerini ve başta hak savunucuları olmak üzere bütün sivil toplum kuruluşlarına destek çağrısında bulunan Melet, “Adalet adına kim ne yaparsa yapsın yanındayız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here