Varto’da hakka yürüme erkanı: Yolunuzu erkanınızı özüyle yaşayın

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu, Muş Varto’ya bağlı Çaylar köyünde de hakka yürüme erkanı eğitimi vererek Alevilerin yaşadıkları sorunlara ilişkin muhabbet edildi.

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Başkanı Hüseyin Güzelgül ve Eğitim Sekreteri Eren Yıldırım ile PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Ersin Erdemir, dede, ana, talip, pir ve Pir Haber Ajansı çalışanları da katıldı. Dün Varto’daki Cemevi’nde yapılan hakka yürüme erkanı eğitimi bugün de Varto’ya bağlı Çaylar köyünde yoğun katılımla devam etti.

“ASİMİLASYON POLİTİKALARI SÜRÜYOR”

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Başkanı Hüseyin Güzelgül, 30 yıldır Alevi kurumlarının eşit yurttaşlık talepleri konusunda mücadele ettiklerini belirtti. “Hizmet gören canlarımız ile ibadetlerini yapabilecekleri mekanlar yarattık. Ama sadece 4 duvardan ibaret. Önemli olan Aleviliğin özüne göre erkanlarımızın yapılmasıdır” diyen Güzelgül, sahte Alevi yaratan devlet ve diyanetin işbirliği ile asimilasyon politikalarının sürdüğünü ifade etti.

Buna karşı birlikte hareket etmenin önemli olduğunu söyleyen Güzelgül, “Alevilikteki ritüellere göre ibadetlerimizi yürütmeliyiz. Bunların içinde en önemli hakka yürüme erkanlarıdır. Sünni içtihatı ne gerekiyorsa ona göre hakka yürüme erkanlarını yürütüyordu baskı ve zulümden dolayı” ifadelerini kullandı.

 EĞİTİMİ PİR EREN YILDIRIM VERDİ

Hakka yürüme erkanının nasıl yapılması gerektiğine ilişkin bilgilendirmeyi ve eğitimi ise Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Eğitim Sekreteri Eren Yıldırım dede yaptı. İbadetlerde Alevi dilinin kullanılmasının engellendiğini söyleyen Eren Yıldırım, “Bizi en çok dil ile asimile etmeye çalışıyorlar” dedi. Yıldırım, toplamda 9 dakika süren hakka yürüme erkanında önemli olan Razılık, Gülbeng ve Erkan Bölümü üzerinde durdu. “Sağ elimizi gönül kabemize koyarak dara dururuz” diyen Yıldırım, ardından hakka yürümedeki duaları tekrarladı.

“HAKKA YÜRÜME ERKANLARINDA BİR ARAYA GELMELİYİZ”

Eğitimin ardından muhabbet ve soru cevap kısmına geçildi.

Söz alan Çaylar köyündeki Aleviler yol ve erkanın anlatılması gerektiği ifadelerin kullandılar. İbadetin Arapça yapılacağı yönündeki Alevilerin önerileri dinleyen Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Başkanı Hüseyin Güzelgül, anlamadığın dilden yapılan ibadetin ibadet olamayacağını söyleyerek, “Yolunuzu erkanınızı özüyle yaşayın” dedi.

Cemevlerine bütçe ayrılmadığı yönündeki eleştirileri de haklı bulan Güzelgül, vergisini ödedikleri bir ülkede kendi ibadethanelerinde hizmet göremediklerini ifade etti.

İbadette nasıl bir araya gelebiliyorsak hayatın her alanında bir araya gelinmesi gerektiğini söyleyen Güzelgül, “Cenaze yani Alevilikte hakkA yürüme erkanlarında da bir araya gelmeliyiz. O üzüntüyü paylaşmalıyız” dedi.

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu hakka yürüme erkanı eğitimleri için 12 Haziran’da ise İngiltere’de olacaklar.

Sevim Kahraman/Semra Acar-Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR