VASKİ kendisini mahkeme yerine koyarak 13 işçiyi daha attı…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Van Su ve Kanalizasyon İşleri Daire Başkanlığı’nın işçi kıyımı sürüyor. Van Su ve Kanalizasyon İşleri Daire Başkanlığı, kendisini mahkeme yerine koyarak ‘yaşadışı örgütlerle bağı’ iddiasıyla 13 kişinin daha işine son verdi

Sadece son 1 hafta içinde 21 kişinin işine son veren VASKİ Daire Başkanlığı, kendileriyle çalışan taşeron firmaların işçilerini atma talimatı verirken, gerekçeye bile gerek duymuyor.

Mahkeme misin Belediye mi…

İlke Atık Yönetimi San. ve Ticaret Ltd.Şti tarafından 13 işçiye dün bildirim yapıldı. Kendisini adeta mahkeme yerine koyan VASKİ bildiriminde şunlar yer aldı: “Firmamız ile VASKİ Genel Müdürlüğü arasında imzalanan sözleşmeye istinaden firmamız ile şahsınız arasında imzalanan iş akdi gereği (…) hizmetini yürütmektesiniz. İdare tarafından firmamıza şifaen bildirildiği üzere yasadışı örgütler ile bağlantınızın olduğu ve derhal işinize son verilmesi istenmektedir. Bu yazının tarafınıza tebliğ edildiği tarihten itibaren 3 (üç) gün içerisinde ivedi olarak olayın detayı, gerekçeleri, var ise delilleri ile birlikte tarafımıza yazılı SAVUNMA göndermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yazılı bir savunma vermemeniz durumunda 4857 sayılı yasa gereği savunmadan vazgeçmiş sayılacağınız ve bu nedenle hakkınızda yürütülecek yasal işlemleri kabul ettiğiniz anlamına geleceği tarafınıza İHTAR olunur.”

Olmayan suçun delili isteniyor

Mahkeme kararı, suç duyurusu, suçlama gerekçesi veya herhangi bir izah gereği duyulmadan VASKİ’nin sözlü talimatına karşılık atılacak işçilerin haklarından feragat etmelerini de sağlamak için savunma ve olmayan suçu ispat için delil isteniyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR