Ve diktatör KAÇTI

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Gambiya’yı 22 yıldır baskı, zorbalık ve işkence ile yönetirken ömür boyu görevde kalmak istediğini söyleyen cunta şefi Yahya Jammeh, ülkeden kaçmak zorunda kaldı

Gambiya’da 1 Aralık 2016 seçimlerini, muhalefet adayı emlakçı Adama Barrow’a karşı kaybettiği halde OHAL ilan edip görev süresini uzatan cunta şefi diktatör Yahya Jammeh, ülkeden kaçmak zorunda kaldı.

Batı Afrika ülkesi Gambiya’da seçimleri kaybeden darbeci diktatör Yahya Jammeh’in ailesiyle ülkeden ayrıldığı bildirildi. Yahya Jammeh’i aralarında bazı askerlerin de bulunduğu destekçilerinin uğurladığı öğrenildi.

Gambiya’da 1 Aralık’ta düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Adama Barrow, Jammeh’in yakın ülkelerden Gine’ye siyasi sürgün olarak gidebileceğini açıklamıştı. Yahya Jammeh de, sürgüne gitmeyi kabul etmişti.

Jammeh, devlet başkanlığı seçiminin ardından iktidarı bırakma çağrılarını reddetmişti. Görevi Barrow’a 19 Ocak’ta devretmesi gereken Jammeh, 17 Ocak’ta da 90 günlük Olağanüstü Hal (OHAL) ilan etmişti. Askeri darbeyle 1994’te iktidara gelen Jammeh, görev süresini de Meclis’ten karar çıkartarak uzattı. 19 Ocak’ta Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ordu birlikleri Senegal öncülüğünde Gambiya’ya girdi. Aynı gün Gambiya’nın Dakar Büyükelçiliği’nde, ECOWAS ülke temsilcilerinin de katıldığı törenle Barrow devlet başkanlığı yemini etti. ECOWAS güçleri, başkente ilerleyince, Gambiya ordusundan beklediği desteği bulamayan Jammeh, istifa etmeye razı oldu. Kaçkın diktatör, kendisinin ömür boyu devlet başkanı kalacağını söylüyordu. Ülke ikence ve insan hakları ihlalleriyle anılıyor.

Barrow dönecek

Yahya Jammeh ayrıldıktan sonra Senegal’den döneceğini söyleyen Adama Barrow’un her an gelip koltuğa oturması bekleniyor. Adama Barrow iki eşli. Yahya Jammeh ise üç evlilik yapmıştı.

Gambiya’nın görünümü

Gambiya kozmopolit bir ülke. Mandinka, Fulbe, Voloflar, Diola, Serahuli, Serer, Aku, Manjago, Bambara gibi etnik gruplar var.

Gambiya’nın nüfusunun yüzde 90 kadarı Müslüman. Nüfusun yüzde 9’u Hristiyan, geri kalanı yerel Afrika dinlerine inanıyor. Diktatör Yahya Jammeh, 2015’te İslam devletini ilan edip “Gambiya’nın kaderi, Yüce Allah’ın ellerindedir. Bugünden itibaren Gambiya bir İslam devletidir” demişti.

BANJUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR