Vekillerin eş genel başkanlarla görüşmesine izin verilmedi

Post date:

Author:

Category:

İki ayrı gruptan oluşan HDP’li milletvekilleri, cezaevinde bulunan eş genel başkanları ve vekillerle yapmak istedikleri görüşmemeye izin verilmedi.

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) iki ayrı grup milletvekili, Edirne Kapalı Cezaevi ile Kandıra Kapalı Cezaevinde buluna tutuklu Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve diğer vekillerle yapmak istediği ziyaret engellendi. Edirne Cezaevi’ne milletvekilleri Alican Önlü, Garo Paylan ve Kandıra Cezaevi’ne Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ile Berdan Öztürk, gittikleri cezaevlerinde görüşme sağlamadan geri döndü.

‘ADALET BAKANLIĞI KEYFİ İZİN VERMİYOR’

Edirne Cezaevi önünde konuya ilişkin bir açıklama yapan milletvekili Garo Paylan, “Eş genel başkanımız sevgili Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekilimiz Abdullah Zeydan’ın tutuklu bulunduğu cezaevine geldik. Biz tabi ki aylardır eş genel başkanımızla ve milletvekillerimizle görüşmek istiyoruz. Milletvekili olarak bunları özgürce yapmak istiyoruz. Kendileri ile özgür şartlarda haftalık görüşlerimizi yapmak istiyoruz ancak aylardır başvurularımızı yapmamıza rağmen Adalet Bakanlığı keyfi bir şekilde izin vermiyor” dedi.

VEKİLLERLE GÖRÜŞMEDEN GERİ DÖNDÜLER

Cezaevine giderek sadece cezaevi müdürü ve yardımcısı ile görüştüklerini belirten Paylan, “Eş Genel Başkanımız ve milletvekilimizin koşulları ile ilgili herhangi bir sorunun olmadığını öğrendik. Keza avukatlarımızın yaptığı görüşmeden de bir sorun yok. Esas sorun özgürlüklerinin kısıtlanmış olması ve Anayasa Mahkemesinden beklediğimiz kararı yani tutuksuz yargılanma kararına hala gelmemiş olmasıdır. Bir an önce de eş genel başkanlarımızda, milletvekillerimizin de tüm seçilmişlerimizin de özgür olmasını istiyoruz. Diğer siyaset kanallarının açılmasını istiyoruz. Aynı şekilde bütün siyaset kanallarının ve demokrasi kanallarının ve tartışma kanallarının açılmasını bekliyoruz. Ama maalesef bundan çok uzağız. Adalet Bakanlığında Anayasa Mahkemesinin kararına kadar bu görüşme şartlarının özgür bir şekilde, milletvekillerinin ve eş genel başkanımızla görüşme şartlarının yaratmasını bekliyoruz. Ama maalesef bugünkü görüşmemizde de 2 milletvekili buraya gelmesine rağmen tutuklu bulundukları cezaevinde Eş Genel Başkanları ile görüşemeden geri dönüyorlar” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR