Veli Ağbaba İsyan Etti: Mevsimlik Ölüm İşçileri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, mevsimlik tarım işçilerinin arka arkaya meydana gelen trafik kazalarında hayatını kaybetmesine isyan etti;  Ağbaba “Mevsimlik tarım işçileri, mevsimlik ‘ölüm’ işçileri oldu” dedi.

5 AYDA 148 TARIM İŞÇİSİ ÖLDÜ

Adıyaman’dan Malatya’ya kayısı işçilerini taşıyan minibüsün Doğanşehir’de devrilmesi sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 28 kişi yaralandı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği verilerine göre; 2016’nın ilk 5 ayında en az 148 tarım işçisi çalışırken yaşamını yitirdi. İşçilerin en çok, trafik – servis kazalarında, düşme, ezilme – göçük nedeniyle yaşamını yitirdiği belirlenirken, yalnızca Mayıs ayında trafik kazası nedeniyle 22 işçi yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bir ülkede gelişmişlik duble yol ile ölçülmez. Her yıl yüzlerce tarım işçisi o yollarda can veriyor ve AKP bu soruna kulak tıkıyor.Muhalefetin araştırma önergelerini reddedip, gündeme dahi almıyorsan; hayatını kaybeden işçilerin sorumlusu olursun. AKP başkanlık için harcadığı emeği, parayı ve imkanları işçiler için harcasaydı, bu kadar ölüm olmazdı” şeklinde konuştu. CHP’li Ağbaba, “Tarım  ürünlerinin çıkmasıyla birlikte Türkiye’nin değişik bölgelerinde neredeyse her gün işçi ölümleriyle karşılaşılıyoruz. Acı olan taraf ise bu ölümlerin olağan gösterilmesi. Evlerinden aylarca uzakta, sosyal güvencesiz ve yevmiye karşılığı çalışan mevsimlik işçilerimiz bindirildikleri kamyonet ve römorklarda çalışacakları yerlere ulaşmaya çalışırlarken aslında ‘ölüm’ yolculuklarına çıkıyorlar. İşe gidiş süreci de çalışmanın en önemli parçalarından biri olarak değerlendirilmeli ve  iş kazası sayılmalı” dedi.

REDDEDİLEN ÖNERGELER FACİA OLARAK KARŞIMIZA GELİYOR

Ağbaba, “Tarım işçilerimizin sorunlarını defalarca TBMM’de dile getirdik. Barınmadan, ulaşıma, sağlıktan eğitime birçok ciddi sorunları olmasına karşın verdiğimiz araştırma önergesi AKP’nin oylarıyla reddedildi. Reddedilen her bir önergemiz bugün bir facia olarak karşımıza çıkıyorsa, bu ölümlerin tek bir sorumlusu vardır, o da AKP İktidarıdır. Bugün yitirdiğimiz her bir işçinin sorumluluğu önergelerimizi reddedenAKP milletvekillerinin boynundadır. Isparta’da,Denizli’de,Malatya’da devrilen araçların asıl sürücüsü AKP’dir.” diye kaydetti.

SORUNA YAPISAL ÇÖZÜMLER BULUNMALI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, geçtiğimiz yıl Mayıs ayı içerisinde Meclis’e tarım işçilerinin taşınması konusunda yaşanılan sorunlarla ilgili araştırma önergesi sunduğunu hatırlatarak,  mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının sadece öldükleri zaman ülke gündemine taşındığını belirtti. Ağbaba:  “Barınma, beslenme, ısınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere yanlarına aldıkları eşyaların bulunduğu ve çoğunlukla kapasitesinin üstünde çok fazla ağırlık taşıyan minibüsler ile tehlikeli yolculuklar yapan bu işçiler ve aileleri ciddi risk altında bulunmaktadır. Yapılacak daha fazla yol denetimi ölümlü kazaların önlenebilmesi için gerekli ise de yapısal bir soruna geçici bir çözüm sunacaktır. Çünkü ülkenin kanayan yaralarından biri olan mevsimlik tarım işçiliği konusu devletin doğrudan müdahale etmesi ve yapısal çözümler getirmesi gereken bir alandır” ifadelerinde bulundu.

 

EN SON EKLENENLER