Venezuela’da sağcılardan geri adım

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ekonomik krizin yaşandığı Venezuela’da sağ muhalefetin, sosyalist Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’ya karşı başlatmayı planladığı görevden alma süreci durduruldu.

Sağ muhalefetin çoğunlukta olduğu Venezuela Kongresi’nde perşembe günü başlatılması öngörülen görevden alma sürecinin durdurulması kararı alındı. Bu kararın alınmasında muhalefet ile Maduro yönetimi arasındaki sorunların çözülmesi için Vatikan’dan gelen talebin etkili olduğu bildiriliyor.

Konuya ilişkin konuşan Kongre Başkanı Henry Ramos Allup, aldıkları kararın Maduro karşısında “teslim olmak” anlamına gelmeyeceğini ve sorunlara çözüm bulunmasını amaçladığını savundu.

Muhalefetin bugün başkentte Nicolas Maduro’ya karşı yapmayı planladığı yürüyüş de iptal edildi.

Ekonomisi önemli oranda petrol gelirlerine dayanan Venezuela’da petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle bütçede ciddi açık çıkmış ve bu durum sağ muhalefeti harekete geçirmişti.

Muhalefetin Maduro’nun görevden alınmasına yönelik referandum düzenlenmesi için başlattığı süreç de skandallarla dolu. Ulusal Seçim Konseyi’ne sunulan imzalardan önemli bir kısmının sahte çıkması nedeniyle yapılan başvuru reddedilmişti.

CARACAS

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR