Vize kriziyle gelen dış ticaret riski

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD ile Türkiye arasında vize krizi sürerken, ekonomi de bu krizden payına düşeni aldı. İki ülke arasındaki ticaret tehlikeye girerken, iş dünyası geçen yıl 17.5 milyar dolara ulaşan dış ticaretin riske girmesinden endişe ediyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Türkiye’ye vize yasağı başlatması, ardından Türkiye’nin benzer bir hamleyle karşılık vermesi, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri gündeme getirdi. Sputnik’te yer alan habere göre, Türkiye’nin önemli oranda dış ticaret gerçekleştirdiği ülkelerden biri olan ABD, ihracatçılar için hedef pazarlardan birisi haline geldi. ABD, 2016’da yapılan 6.62 milyar dolarlık ihracatla en çok ihracat yapılan beşinci ülke oldu. Yine aynı dönemde gerçekleştirilen 10.86 milyar dolarlık ithalat da, ABD’yi en fazla ithalat yapılan 4. ülke konumuna getirdi. Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre; bu yılın ilk 8 ayında ABD’ye yüzde 33.87 artışla 5.78 milyar dolar ihracat gerçekleştirildi. İş dünyası temsilcileri, sorun yaşanmaması durumunda ABD ile yılsonu dış ticaret hacminin 19 milyar doları aşabileceğini ifade etti. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olmasıyla bilinen ABD, Türkiyeli ihracatçıların hedefinde. Son yıllarda çevre ülkelerle yaşanan siyasi krizlerden etkilenen Türkiyeli ihracatçılar, ABD’ye yönelerek bu ülkelerde yaşadığı kaybı telafi etmeye başladı. Böyle olunca da ABD ile başlayan kriz, en çok iş dünyasını tedirgin etti.

 İlişkiler nasıl etkilenecek?

ABD’nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik vize işlemlerini askıya alma kararı ile başlayan süreci genç iş dünyasının temsilcileri olarak endişe ile izlediklerini söyleyen Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) Başkanı Yiğit Savcı, ABD’nin aldığı kararın iki ülke arasındaki güçlü bağları zedeleyeceğini belirtti. ABD’nin yaklaşımının 17.5 milyar dolara ulaşan ticaret hacmine zarar verebileceğini ifade eden Savcı, “Zaman zaman müttefik ülkeler arasında bile ortaya çıkması çok doğal olan diplomatik sorunların anlık kararlarla değil, sağduyulu yaklaşımla çözüme kavuşturulacağına inanıyoruz” dedi. ABD vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurularının süresiz olarak dondurulduğu yönündeki kararı değerlendiren Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi (ATBD Council) Başkanı Uğur Terzioğlu, bu kararın ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından güvenlik amacıyla alındığını belirtti. Terzioğlu, bu uygulamanın kısa bir süre sonra kaldırılmasını beklediklerini söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR