Voltaya hücre cezası: 1 yıl 18 gün daha fazla cezaevinde kalacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Silopi Belediye Meclis Üyesi Abdulaziz Tanrıkolu, cezaevinde volta attığı sırada “sayım vermediği” gerekçesiyle 11 günlük hücre cezasına çarptırılarak tahliye tarihi 1 yıl 18 gün uzatıldı.

Şırnak’ın Silopi Belediyesi Meclis Üyesi Abdulaziz Tanrıkolu, 17 Mart 2010 tarihinde “örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla tutuklanarak, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilmiş ve 5 Mart 2013 tarihinde tahliye edilmişti. 7 Mayıs 2015 tarihinde kesinleşen hapis cezası sebebiyle yeniden tutuklanan Tanrıkolu, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi. Tahliyesine 81 gün kala 31 Ekim 2016 tarihinde Giresun E Tipi Kapalı Cezaevine sürgün edilen Tanrıkolu’na, 9 Kasım 2016 tarihinde cezaevi yönetimi tarafından 11 günlük hücre cezası verilerek cezası 1 yıl 18 gün uzatıldı.

‘VOLTA ATARKEN 11 GÜNLÜK HÜCRE CEZASI VERİLDİ’

Tanrıkolu, tutulduğu cezaevinden yazdığı mektupta, “Sabah sayımı vermek istemediğimiz öne sürülerek tüm siyasi tutuklu ve hükümlüler sıra dayağından geçirilircesine cop ve kalkanlarla saldırıya maruz kaldı. Birçok arkadaşımız çeşitli yerlerinden yaralanarak yüzü gözü kan içinde bırakıldı. Tüm bunlar yaşanırken ben avluda iki arkadaşımla volta atmaktaydım” sözleri ile hücre cezasına gösterilen gerekçeyi aktardı.

Verilen hücre cezasına yaptığı yazılı ve sözlü itirazların da ret edildiğini kaydeden Tanrıkolu, cezaevi gözlem kurulu tarafından hakkında “Koşullu Salıverilme Kararınının” kaldırılması için Giresun Ağır Ceza Mahkemesi’ne talepte bulunduğunu belirtti. Tanrıkolu, talebi kabul eden mahkemeye yaptığı tüm itirazların da sonuç vermediğini ifade etti.

‘TUTARSIZLIK, ADALETSİZLİK VE HUKUKSUZLUKTUR’

Tahliyesinin önüne geçilmesi için kendisine keyfi bir şekilde hücre cezası verildiğini kaydeden Tanrıkolu, hücredeyken kendisine gönderilen müddetnamede ise cezasının 5 Şubat 2018 tarihinde son bulacağının tebliğ edildiğini belirtti. 1 yıl 18 gün daha fazla cezaevinde kalacak olan Tanrıkolu karara, “Neresinden baksanız tutarsızlık, adaletsizlik ve hukuksuzluk” sözleriyle tepki gösterdi. Tanrıkolu, “Bana ‘Cezanı çekeceksin, olmuş bitmiş’ diyorlar. Yine itirazda bulundum. Bu hukuksuzluğa dur diyebilecek insan hakları konusunda emek sahibi şahısların bu konuda yapabilecekleri şeylerin olduğuna inanıyorum” sözleriyle kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR