Vurulduktan sonra tutuklanan Yalavuz’un babası: Asıl ben davacı olacağım

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Askerlerin Lice’de önce vurduğu ve yaralı halleriyle tutuklanıp cezaevine gönderilen Mesut Yalavuz’un babası ve Osman Yalavuz’un amcası Halil Yalavuz, yaşadıklarını anlattı. Baba Yalavuz, askerlerin oğlu ve yeğenine feci şekilde işkence ettiğini belirterek, “Şimdi de yargılayacaklar, asıl ben davacı olacağım” dedi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Türeli (Beşişte) köyüne 19 Haziran’da yapılan operasyon esnasında köyde bahçesini sulamaya giden 4 çocuk babası Osman Yalavuz ile askerlerin önce gözaltına alıp arazide dolaştırdığı, sonra kaçtığını iddia ettiği ancak bir gün sonra karnından vurulmuş halde arazide bulunan Mesut Yalavuz yaralı halleriyle tutuklandı. Yaralı olmasına rağmen “İmzanız var” denilerek 27 Haziran günü Diyarbakır İl Jandarma Karakolu’nda gözaltına alınan Osman Yalavuz kurşun’un isabet ettiği kolunu henüz kullanamazken ve tedavisi sürerken, tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden apar topar gözaltına alınan Mesut Yalavuz ise bağırsakları kesilmesine ve midesi ile akciğeri zarar görmesine rağmen tedavileri yarıda bırakılarak cezaevine gönderildi.

Köyde yaşananlara tanıklık eden Mesut Yalavuz’un babası, Osman Yalavuz’un ise amcası olan Halil Yalavuz, oğlu ve yeğeninin durumlarının kritik olmasına rağmen tutuklanmasına tepki gösterdi.

‘ASKER BAHÇENİN ETRAFINDA PUSUYA YATMIŞTI’

Olayın yaşandığı gün henüz güneş doğmadan evinin hemen aşağısında bulunan bahçesini sulamaya gittiğini ve askerlerin bahçenin etrafından pusuya yattığını gördüğünü anlatan baba Yalavuz, “Beni yanlarına çağırdılar ve ‘Burada olduğumuzu kimseye söylemeden direk eve git. Seni buradan izliyoruz’ dediler. Ben de eve geldim. Oğlum Mesut’ta evde uyuyordu” dedi.

‘OSMAN’IN VURULMASINI ÇOK SONRA ÖĞRENDİK’

Havanın aydınlanması ile oğlu Mesut’un hayvanların yanına gittiğini anlatan baba Yalavuz, “Askerler daha sonra tüm köylüleri topladığı ve tek tek kimlik kontrolünden geçirdi. Mesut’u da köyün ötesinden getirmişlerdi. Kimlik kontrolünde Mesut’un asker kaçağı olduğunu öğrendiler. Bize ‘Bunu Lice’ye götürüp gerekli işlemleri yaptıktan sonra bırakacağız’ dediler. O esnada Osman’ın bahçede vurulduğunu öğrendik. Sabah erkenden vurulmuş ama hava aydınlandıktan sonra gelen ambulans ile hastaneye götürdüler” ifadelerini kullandı.

‘SUÇU KABUL ETMESİ İÇİN TEHDİT ETTİLER’

Yeğeninin hastaneye kaldırılması ve oğlunun gözaltına alınmasından 3 saat kadar sonra hayvanlarına bakmak için köyün yukarısına çıktığında oğlunun elinin arkadan kelepçeli bir şekilde askerlerin yanında bekletildiğini gördüğünü belirten Baba Yalavuz, “Köyün ilerisinde bir yerde arabanın yandığını söylediler ve oğlumu oraya götürdüler. Çok kötü işkence edip, araçları kendisinin yaktığını söylemesini istemişler. Tehdit etmişler. Oğlum da böyle bir şey yapmadığı için kabul etmemiş” dedi.

‘OĞLUMU ÖLDÜRMEK İLE TEHDİT ETMİŞLER’

Oğlunun saatlerce arazide gezdirildiğini ve çevre köylülerinde oğluna askerlerce işkence edildiğine şahit olduğunu belirten baba Yalavuz, “Akşam 10-11 saatlerinde bir komutan evimize gelip oğlumun ellerinden kaçtığını söyledi. Oğlumu öldürmek ile tehdit etmişler. O da fırsatını bulunca ellerinden kaçmış ama arkadan vurmuşlar. Ona rağmen kaçabilmiş” dedi.

Askerlerin kendisine “Git oğlunu bul” dediğini aktaran baba Yalavuz, “Çevre köylerin hepsine gidip aradık. Hayatından da şüphe ediyorduk. Sonra da arazide sırtından vurulmuş bir halde bulduk. 1 saatte hastaneye yetiştirdik yoksa ölecekti” dedi.

‘SUÇSUZ YERE VURUP TUTUKLADILAR’

“Asker gördüğü her gence terörist gözüyle bakıyordu” diyen baba Yalavuz, “Oğluma feci şekilde işkence yapmışlar. Bütün köylülere de o gözle bakıyorlar. Ellerinden gelse hepimize aynı şeyi yapacaklardı” şeklinde konuştu. Oğlunun daha hastanede tedavi edilmesi gerekirken tutuklandığını ve duruma tepki gösteren baba Yalavuz, “Suçsuz yere oğlumu ve yeğenimi vurdular ve tutukladılar. 6 ay sonra askere gidecekti. Niye vuruyorlar?” diye tepki gösterdi.

‘ASIL BEN DAVACI OLACAĞIM’

“Yeğenim Osman’a da işkence edilerek kollarını kırdılar” diyen baba Yalavuz, “Oğlum da yeğenim de işkenceye maruz kaldı, askerlerce vuruldu. Operasyona çıkmışsın oğlumu niye alıp en önde yürütüp, tüm arazide dolaştırıyorsun? Oğlum ve yeğenimin ne suçu vardı? Bunu nasıl kabul edebilirim? Oğlum ve yeğenimi vurup tutukladılar. Şimdi de yargılayacaklar, asıl ben davacı olacağım” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR